ایا قرص ضد بارداری باعث سقط جنین میشود

پزشکی :
قرص‌های ضد بارداری در خارج از ایران جزء محبوب‌ترینراه‌های پیشگیری از بارداری از بارداری محسوب می‌شوند. اگر چه در ایران نیز طی سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده و بعد از وسایل فیزیکی از جمله کاندوم بیشترین استفاده را دارد. اما این قرص‌ها مانند شمشیرهای دو لبه عمل می‌کنند و مصرف نادرست آن‌ها می‌تواند با افزایش خطر سرطان سینه، اضافه وزن، سقط جنین بعد از قطع قرص و … همراه باشد. از طرف دیگر، بسته بودن بودن فضای جامعه باعث شده بسیاری از خانم‌ها بدون مراجعه به متخصص زنان، به انتخاب خود این داروها را از داروخانه تهیه و مصرف کنند. اگر شما هم به فکر استفاده از این قرص‌ها هستید صحبت‌های دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی را از دست ندهید.

قرص‌های ضد بارداری از دو بخش هورمونی کاملاً متفاوت تشکیل شده‌اند. ماده مؤثر قسمت اصلی آن‌ها اتینیل استرادیول است و قسمت دوم آن‌ها از پروژسترون تشکیل شده است. از آنجا که بخش اتینیل استرادیول معمولاً در همه قرص‌ها ثابت است، قرص‌ها برحسب اینکه حاوی چه مقدار از این ماده باشند به قرص‌هایی با دوز بالا یا پایین تقسیم‌بندی می‌شوند. قسمت پروژسترونی قرص‌ها هم قابل تغییر است و انواع مختلفی دارد. برخی از آن‌ها اثر ضد هورمون مردانه و برخی دیگر اثر مردانه‌زایی دارند. اکثر قرص‌های ضد بارداری که در گذشته استفاده می‌شد دارای اثر مردانه‌زایی بودند به جز چند قرصی که اخیراً وارد بازار شده‌اند از جمله یاسمین، یاز، دیان و مارولون. مکانیسم اثر بیشتر قرص‌های ضد بارداری از طریق توقف تخمک‌گذاری است اما بخش پروژسترونی قرص نیز باعث کاهش ضخامت لایه داخلی آندومتر می‌شود. این حالت باعث می‌شود اگر هم تخمک‌گذاری انجام شد جنین به راحتی داخل رحم ننشیند. علاوه بر این، کاهش ضخامت لایه داخلی رحم باعث مرتب شدن پریود و کاهش خونریزی ماهانه می‌شود.

هورمون‌های کنترل کننده تخمک‌گذاری (FSH و LH) توسط هیپوفیز ترشح می‌شوند. قرص‌های ضد بارداری با بالا بردن سطح هورمون‌های زنانه باعث می‌شوند بدن فکر کند چون به اندازه کافی هورمون زنانه وجود دارد پس نیازی به ترشح دو هورمون اصلی FSH و LH نیست. بنابراین سطح آن‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند و تخمک‌گذاری متوقف می‌شود. برای توقف تخمک‌گذاری تأکید می‌شود قرص‌هایی که جدیداً در بازار هستند از جمله یاسمین، یاز و مارولون حتماً از روز دوم عادت ماهانه میل شوند چون این داروها یک مقدار ضعیف‌تر هستند و شروع مصرف از روز پنجم شاید یک مقدار دیر باشد. متأسفانه دیده شده بود که حتی داروخانه‌ها به عادت قدیم می‌گفتند از روز پنجم قرص میل شود. در نتیجه بعضی حاملگی‌های روی قرص هم اتفاق می‌افتاد که می‌تواند خطرناک هم باشد. قرص‌ها اگر از روز پنجم خورده شوند باید در ماه اول از یک وسیله پیشگیری دیگر هم استفاده کرد اما اگر از روز دوم خورده شوند از فردای آن روز قرص تأثیرگذار خواهد بود. اگر هم شک و تردید دارید می‌توانید در ماه اول از یک روش جلوگیری دیگر هم استفاده کنید. لازم به ذکر است که مصرف هیچ قرصی بعد از روز هفتم عادت ماهانه دیگر تأثیر گذار نخواهد بود.

مصرف قرص‌های ضد بارداری به مدت کوتاه برای مثال ۳ تا ۶ ماه معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است همیشه از قرص‌هایی با دوز پایین از جمله یاسمین، یاز، مارولون، دیان ۳۵ و یا نوع ایرانی آن‌ها مانند سیپروترون کامپاند و یا LD استفاده شود. اگر این داروها به فرد جواب داد دیگر نیازی به استفاده از قرص‌های خیلی قوی مثل HD وجود ندارد. قبل از تجویز قرص باید سابقه خانوادگی فرد پرسیده شود. همچنین نباید دیابت و فشار خون داشته باشد، وزنش خیلی بالا نباشد، بهتر است سیگار نکشد و سابقه بیماری فلبیت یا لخته شدن خون هم نداشته باشد زیرا این قرص‌ها می‌توانند باعث افزایش ترومبوز در بدن شوند به خصوص در افراد مبتلا به فلبیت می‌توانند منجر به سکته مغزی، سکته قلبی و یا ترومبوز در پاها شوند. همچنین فردی که قرص ضد بارداری می‌خورد و برای مثال دست یا پایش می‌شکند و مجبور می‌شود مدتی بی‌حرکت در یک مکان بخوابد بیشتر در خطر ترومبوز قرار دارد تا فردی که قرص مصرف نمی‌کند. علاوه بر این کسانی که می‌خواهند عمل جراحی شوند حتماً باید از ۱ ماه قبل مصرف قرص را قطع کنند چون ممکن است احتمال ترومبوز بعد از جراحی در عروق شان زیاد شود.

این داروها گاهی اوقات سردردهای میگرنی را نیز تشدید می‌کنند و یا حتی به وجود می‌آورند زیرا پروژسترون باعث احتباس آب در بدن می‌شود. استروژن موجود در قرص نیز گاهی اوقات باعث بزرگتر و دردناک شدن سینه‌ها می‌شود. البته قرص‌هایی که اثر ضد هورمون مردانه دارند عوارض‌شان کمتر است و حتی برای درمان جوش و ریزش مو و نامرتبی پریودها هم به طور موقت کاربرد دارند. در هر صورت اگر بیمار می‌خواهد قرص را طولانی مدت مصرف کند حتماً باید ۳ ماه بعد از شروع مصرف، سطح چربی‌های بدنش از جمله کلسترول و تری گلیسیرید و همچنین قند خونش را اندازه‌گیری کند. زیرا این قرص‌ها در تعداد کمی از افراد می‌تواند باعث افزایش چربی‌ها و قند خون شوند که اگر این مشکلات با رژیم غذایی هم زمان، اصلاح نشوند باید مصرف قرص قطع شود.

استفاده از این قرص‌ها به مدت طولانی و بدون توقف اصلاً توصیه نمی‌شود. همان طور که ذکر شد این قرص‌ها حاوی هورمون اتینیل استرادیول هستند. در واقع گروه اتینیلی که به این استرادیول اضافه شده است باعث می‌شود هورمون به مدت طولانی در بدن باقی بماند. یعنی اگر قرصی امروز قطع شود چند ماه طول می‌کشد تا کل دارو از بدن خارج شود و از آنجا که این هورمون می‌تواند تحریک کننده سرطان سینه باشد توصیه می‌شود قرص با فواصل ۳ ماه استفاده و ۱ ماه توقف و یا ۶ ماه استفاده و ۲ ماه توقف مصرف شود. درکل استفاده از قرص بیشتر از ۴ سال به خصوص به طور ممتد خیلی توصیه نمی‌شود.

قرص‌های اورژانسی یا “Morning-After Pills”در گذشته بیشتر از نوع HD بودند به این صورت که ۲ عدد بعد از رابطه جنسی و ۲ عدد ۱۲ ساعت بعد مصرف می‌شدند. البته استفاده از این دارو روش‌های بسیار زیادی دارد. در حال حاضر قرص‌های پروژسترونی به نام لونژیل موجود هستند که فقط پروژسترون دارند. طریقه مصرف‌شان هم به این صورت است که ۱ عدد بعد از رابطه جنسی و ۱ عدد ۱۲ ساعت بعد خورده می‌شود. این داروها فقط در ۷۲ ساعت اول بعد از مقاربت قابل استفاده هستند و هرچه زودتر مصرف شوند تأثیرگذاری‌شان هم بیشتر است. مصرف این قرص‌ها باید محدود باشد چون درصد موفقیت‌شان در حد ۸۵ درصد است و اصلاً جلوی تخمک‌گذاری را نمی‌گیرند بلکه سطح هورمون را بالا می‌برند و بعد سطح هورمون دوباره پایین می‌افتد و یک پریود اتفاق می‌افتد، در نتیجه بارداری رخ نمی‌دهد. به عبارت دیگر ضخامت رحم نازک می‌شود و اگر هم تخمک یا جنینی تشکیل شده باشد نمی‌تواند بماند و می‌افتد. این روش فقط باید برای موارد خاص و اورژانسی استفاده شود و یک روش جلوگیری مطمئن به حساب نمی‌آید. در هر حال بهتر است خانم‌هایی که رابطه دارند این قرص را در منزل داشته باشند تا اگر کاندوم پاره شد یا رابطه ای خارج از برنامه‌ریزی اتفاق افتاد و یا خوردن قرص ضد بارداری فراموش شد بتوانند از آن استفاده کنند. زمان پریود بعد از مصرف این قرص بستگی به این دارد که فرد کجای زمان تخمک‌گذاری باشد. اگر قبل از تخمک‌گذاری باشد ممکن است یک مقدار طول بکشد تا پریود شود و اگر بعد از تخمک‌گذاری باشد ممکن است ۲ تا ۷ روز بعد پریود شود.

در زمان شیردهی باید از قرص‌های ضد بارداری متفاوتی استفاده نمود. این قرص‌ها مینی پیل نام دارند و فقط حاوی پروژسترون هستند و باید هر روز سر ساعت میل شوند زیرا سطح هورمون‌شان بسیار پایین است تا در شیردهی اختلالی ایجاد نکنند. مکانیسم اثر آن‌ها فقط با نازک کردن لایه داخلی رحم و ممانعت از لانه گزینی است. بنابراین خیلی نمی‌توانند جلوی تخمک‌گذاری را بگیرند و فقط در ۶ ماهی که خانم به طور کامل شیر می‌دهد مؤثر هستند. یعنی اگر کسی شیر خشک می‌دهد تأثیر آن بسیار کمتر می‌شود و بهتر است از روش دیگری هم زمان استفاده کند. سایر قرص‌های ضد بارداری نیز بهتر است هر روز سر ساعت خورده شوند اما یک مقدار جای مانور هم دارند. برای مثال اگر فرد هر شب سر ساعت ۹ قرص می‌خورد و یک شب آن را فراموش کند و فردا صبح یادش بیفتد می‌تواند قرص فراموش شده را میل کند و شب سر ساعت ۹ طبق روال عادی به مصرف قرص ادامه دهد. اما اگر بیشتر از ۲ روز فراموش کند دیگر فایده ای ندارد و باید آن ماه هم زمان از یک روش جلوگیری دیگر نیز استفاده کند.

برخی از افرادی که برای مدت طولانی از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند بعد از قطع قرص دچار عدم پریود یا آمنوره بعد از قطع قرص می‌شوند زیرا یکی از مکانیسم‌های اثر قرص‌ها بالا بردن هورمون شیر یا پرولاکتین است. پریودها معمولاً باید چند ماه بعد از قطع قرص برگردند و اگر برنگردند یعنی تخمک‌گذاری انجام نمی‌شود و شانس بارداری کم می‌شود. در این صورت فرد باید حتماً از لحاظ هورمونی بررسی شود. اما اگر قرص برای مدت کوتاه استفاده شود معمولاً این حالت رخ نمی‌دهد. مصرف طولانی باعث می‌شود ضخامت آندومتر آنقدر نازک شود که گاهی اگر حاملگی هم اتفاق بیفتد منجر به سقط می‌شود.

نمی‌توان گفت کدام قرص بهتر یا کم عارضه‌تر است. معمولاً بدن همه افراد به قرص‌ها یکسان جواب نمی‌دهد. ممکن است یک نفر بیشتر با یاز سازگاری داشته باشد و فردی دیگر با یاسمین یا دیان و … بنابراین باید قرص‌ها را امتحان کرد. در هر صورت بهتر است در مرحله اول از داروهای جدید مثال یاز، یاسمین، دیان، مارولون و … استفاده نمود و بعد اگر مشکلی بود نوع قرص را عوض کرد. لازم به ذکر است که سیگاری‌های بالای ۳۵ سال بهتر است اصلاً از قرص‌های ضد بارداری استفاده نکنند. همچنین در افراد بالای ۴۰ سال باید خیلی با احتیاط تجویز شوند.


لینک های مرتبط :

درمان نازایی – لقاح مصنوعی

درمان ناباروری

اضافه وزن در بارداری می‌تواند موجب عوارض مختلفی در مادر و نوزاد شود. هر چه اضافه وزن بیشتر باشد خطر ابتلا به این عوارض و مشکلات نیز بیشتر است. با این وجود بسیاری از مادرانی…

بر اساس تحقیقات جدید، ورزش در دوران بارداری به میزان ۲۰ دقیقه و حداقل سه بار در هفته تاثیرات مفیدی نه تنها بر سلامت مادر بلکه روی نوزاد دارد. از جمله تاثیرات مفیدی که ورزش…

اهمیت تغذیه مادر در دوران بارداری تغذیه مادر در دوران بارداری و شیردهی، از عوامل تاثیرگذار بر رشد و سلامت جنین است. کمبود کالری در رژیم غذایی مادر می‌تواند منجر به نقص در رشد و…

آیا امکان پریود شدن در حاملگی وجود دارد؟ لکه ‌بینی در دوران حاملگی، موضوعی متفاوت از دوره‌های معمولی پریود پیش از بارداری است. با این وجود، خانم‌ها از آن به‌عنوان پریود شدن در حاملگی یاد…

احتمالا تا به حال تلاش زیادی برای پیشگیری از بارداری کرده‌اید. اگر تصمیم به باردار شدن گرفته‌اید، زمان آن رسیده که اطلاعاتتان را در مورد روش‌های سرعت بخشیدن به بارداری افزایش دهید. به این منظور،…

دکتر صفارزاده دارای تخصص زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دو فلوشیپ ناباروری و لاپاروسکوپی از فرانسه است.
ایشان به مدت ۶ سال در بخش‌های مختلف چند بیمارستان آموزشی در فرانسه زیر نظر پزشکان متخصص فعالیت داشته‌اند.

من برای کنترل دوران بارداری خود به دکتر صفارزاده مراجعه کردم و از این کار بسیار خشنود هستم. ایشان به بیمار خود گوش فرا می‌دهند و همه چیز را خیلی خوب توضیح می‌دهند. من دکتر صفارزاده را به هر کسی که نیاز به یک متخصص زنان و زایمان دارد، پیشنهاد می‌کنم.

 روش فوری و اورژانسی برای جلوگیری ازبارداری«Morning-After Pills

قرص صبح بعد

گاهی در اثر پاره شدن کاندوم و یا تماس های ناخواسته و یا “لاپایی ها” ی کنترل نشده ویا سکس مقعدی ویادیگرمعاشقه ها…احتمال ریختن مقداری مایع منی به داخل واژن است و موجبات هراس و سر درگمی خانمهامی شود

ازاین قرصهای ضدحاملگی استفاده کنید

قرصهایی ساخته شده اند که درصورتی که درعرض ۷۲ ساعت (تضمیناًدر۵۰ساعت ) پس از مقاربت خورده شوند می توانند از بارداری جلوگیری کنند. 

 این قرصها بعلت داشتن مقادیر زیاد هورمون ،ازصبح روزبعدازمصرف، اثر ضد بارداری خود را نشان می دهند بیشتری خواهند داشت.

درادامه قیمتهای قرصهای ضدبارداری راخواهیددید

هنگام مصرف قرص ازخوردن بستنی زغالی اجتناب کنید

نحوه مصرف قرصهای ضدبارداری

 قرص”HD “اچ دی ( ۲ قرص در نوبت اول و “۱۲ساعت بعد”۲ قرص در نوبت دوم /مجموع ۴ قرص)

قرص تری فازیک سفید( ۴ عدد با هم ،بعداز ۱۲ ساعت – ۴ عدد  دیگرخورده شود/مجموع۸ قرص)

قرص(اووسیز) لونژیل یا لوونورژسترل levonorgenstrel  (هر بسته ی آن دو تایی است) مرحله اول یکی مصرف ‌شود. سپس ۱۲ ساعت  باید دومین قرص را بخورید.

هم می توان یکبار از قرص لونژیل۱٫۵ میکروگرمی آن استفاده کرد و هم از روش هر ۱۲ ساعت ۲ قرص ۷۵۰ میکروگرمی–یعنی (اگرلونژیل ۷۵۰ میل باشد ۲ تا باید خورد ولی ۱٫۵ میل باشد  ۱ عدد کافی است.

لورژسترول ۴ ساعت طول می کشد تا اثر کند اما اثر ضدبارداری آن ممکن است به طور کامل ۱۴ روز بعد ظاهر شود

نکته ظریف:

این قرصها اصطلاحا به نام قرص صبح روز بعد (Morning after pill) معروف می باشند

بهتراست بین معاشقه( سکس )تامصرف اولین قرص -چندساعتی فاصله باشد،چون همانطورکه ازاسمش مشخصه(صبح بعد)چون معمولاًسکس درشب انجام می گیرد ومصرف قرص ازصبح بعدش شروع شود.

عملکردقرص های ضدحاملگی

قرص های ضدبارداری-مانع رها شدن تخمک می‌شود. همچنین از لانه‌گزینی تخمک و انتقال تخمک بارور شده در لوله‌های رحمی جلوگیری می‌کند. مهمترین کارکردش این است که باضخیم ترکردن مخاط گردن رحم   مانع ورود اسپرم  به داخل رحم می شوند /بدین ترتیب جلوی بارداری گرفته می کنند -رحم رافریب می دهند

شروع تأثیر دارو: نورژسترول ۴ ساعت طول می کشد تا اثر کند اما اثر ضدبارداری آن ممکن است  ۲هفته بعد ظاهر شود 

 قرص لونورژسترل فقط برای پیشگیری اورژانس کاربرد داردبرای زمان طولانی نبایداستفاده شود(برخلاف آن۲نوع دیگر)

چون این قرص ها تهوع و استفراغ آوراهستند.بهتراست یک ساعت قبل از مصرف هر دوز و ۴ تا ۶ ساعت بعد از ان از یک داروی ضد تهوع مصرف کنید

چنانچه ظرف مدت سه هفته بعد از مصرف از روش جلوگیری اورژانس ، پریود نشدید  تست بارداری بدهید(تست دادن بمعنای حامله بودن نیست،بلکه یقین کردنه که نیستید)

عوارض جانبی این قرصها عبارتنداز: تهوع ، استفراغ ، سردرد ، حساس شدن”درد” پستانها ، سرگیجه ، احتباس مایعات در بدن و خونریزی های نامنظم . این عوارض جانبی معمولا بعداز یکی دو روز از بین خواهند رفت . با خوردن این قرصها همراه با غذا و یا مصرف داروهای ضد تهوع ، می توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد میکند کم نمود . در صورتی که در عرض کمتراز۲ساعت که قرصها را مصرف نمودید ، استفراغ کردید ، باید دوباره قرصها را بخورید(یعنی باطل شد).*

نکته: از این روش فقط در موارد اورژانسی و اضطراری باید استفاده شود و نباید به طور دائمی از آن استفاده کرد

هشدارها در زمان مصرف

۱- بهتر است که قرص‌ها با شکم خالی خورده نشود.‌

۲- در صورت استفراغ کردن تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص‌ها ضروری است.‌

۳- حداکثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیکل قاعدگی یک بار است.

۴- در صورتیکه درطول  ۳ هفته پس از مصرف “پریود”نشدید، تست بارداری (ترجیحاً بتا اچ.سی.جی) بدهید.‌

اورژانسی برای  برای “جنین”زنان متأهل ،خطرناک نیست، موجب سقط جنین نمی شود.

قرصهای لونژیل”LONGIL “لونژیل ۰٫۷۵ میلی گرم – لونرژسترل”Levonorgestrel” یا اووسیز”OVOCEASE” ـ مصرف ۲ عدد ۷۵۰یک‌جا در اولین فرصت بخورید و یا اول ۱ عدد ودر ۱۲ ساعت بعددومی را(اگر۱٫۵ رااستفاده می کنید،یکی کافیه) ـ هرچه زودتر این داروها مصرف شوند ، موثرتر خواهند بود و گرچه در بعضی از منابع بر اثر بخشی آنها تا ۱۲۰ ساعت ـ ۵ روز ـ پس از یک نزدیکی مشکوک تاکید شده ، بهترین زمان مصرف آنها ۵۰ساعت اول ـ پس از نزدیکی مشکوک است.

سعی کنید اولین قرص را در اولین فرصت پس از برقراری رابطه جنسی مشکوک بخورید. قرص بعدی را نیز۱۲ ساعت بعد مصرف کنید. پس از آن دیگر قرصی مصرف نکنید و منتظر خونریزی باشید معمولا خونریزی ظرف ۷ روز پس از مصرف آخرین قرص اتفاق می افتد. در طی این مدت دیگر رابطه جنسی نداشته باشید یا حتما از یک روش مطمئن استفاده کنید. ظرف ۳ تا ۱۰ روز پس از روش اورژانس، دچار خونریزی می شوید ،این خونریزی به معنی ریزش آستر رحم-اندومتر- است (بافت داخلی جداره رحم را آستررحم می گویند)

لونورژسترول)

ترکیبات این چهار قرص (یاسمین – روکین – کنتراسمین – دروسپیل) ، مثل همن ، شامل : ۳ میلی گرم دروسپیرنون و ۰٫۰۳ میلی گرم اتینیل استرادیول می باشد.

بسته بندی قرص یاسمین: قرص ۲۸ تایی شامل ۲۸ قرص فعال + ۷ قرص بی اثر می باشد . هم چنین بسته بندی ۲۱ عددی نیز دارد.

بسته بندی قرص روکین و کنتراسمین و دورسپیل: شامل بسته ی ۲۱ عددی فعال می باشد.

کنتراسپتیو ترکیبی با اثر مهار گونادوتروپین ها مهار تخمک گذاری و کاهش موکوس سرویکال و اندومتر

دروسپیرنون یک آنالوگ اسپیرونولاکتون است که فعالیت آنتی مینرالوکورتیکوئیدی داردو اما اثرات آندرو‍‍ژ‍نیک، استروژنیک، آنتی گلوکوکورتیکوئیدی و گلوکوکورتیکوئیدی را ندارد.دارو مقداری اثرات آنتی آندروژنیک دارد.

– درمان PMS (سندرم پیش از قاعدگی)

– کاهش موهای زاید : دروسپیرونون یک آنالوگ اسپیرونولاکتون است که دارای هر دو اثر ضد مینرالوکورتیکوئیدی وضد آندروژنی است و مصرف آن به عنوان یک داروی پروژستینی همراه با اتینیل استرادیول مجاز شمرده شده است. ویژگی های این دارو نشان مید هند که میتواند انتخاب ارجح برای درمان هیرسوتیسم باشد .

نقص کلیوی، کبدی، آدرنال، بیماری های ترومبو آمبولی وترومبوفلبیت ،بیماری های قلبی و عروقی، دیابت با در گیری عروقی ،سردرد با علائم نورولوژیک ،کارسینوم سینه و آندومتر، نئو پلازی وابسته به استروژن ،خونریزی غیر عادی رحمی، زردی و یرقان، تومور کبدی ،حاملگی یا شک به حاملگی ،افراد سیگاری بالای ۳۵ سال

چندتوصیه درمصرف قرص ضدبارداری روکین(یاسمین ایرانی)

ممکن است در طول ۲ماه اول  خونریزی نامنظم داشته باشیدد ویا  لکه بینی

فاصله مصرف دو قرص  بیش از ۲۴ ساعت نباشد.

بهتراست در اولین دوره مصرف این دارو ( ۷ روز اول) از یک روش جلوگیری دیگر “کاندوم”هم استفاده نمایید .

دارو را در ساعت معین و ترجیحاً بعد غذا و قبل از خواب میل کنید .

سعی کنیدهنگام مصرف دارو از قرار گرفتن در معرض نور شدیدآفتاب اجتناب کنید.

بهتر است برای اطمینان بیشتر مصرف آن از روز اول خونریزی قاعدگی شروع و تا پایان۲۱ قرص -شبی یک قرص بخورید.

مصرف بسته بعدی قرص ، پس از یک فاصله هفت روزه آغاز کنید.

اتینیل استرادیول۳۰ میکروگرم+دزوجسترول ۱۵۰میکروگرم

دزوسپتیو (Desoceptive) با نام تجاری مارولون (Marvelon) یک قرص نوع پیشگیری از بارداری می باشد.این دارو ممکن است تحت نام های تجاری مختلف و یا در شکل های گوناگون در دسترس باشد٬ هر نام تجاری خاص از این دارو فقط برای شرایط شما و توسط پزشک تجویز می شود .

قرص (۲۱ قرص در هر بلیستر)

روزی یک قرص جلوگیری از بارداری مارولون از روز ۵ قاعدگی تا ۲۱ روز بسته بعدی ۷ روز بعد اتمام بسته قبل مصرف میشود. اگر زمان شروع بعد از روز پنجم بود تا مدت ۱۰۰ روز از یک روش کنتراسپتیو دیگر مثل کاندوم استفاده نمائید.

کمتر بودن میزان عوارض مثل : لکه بینی  ،چاقی ،  تهوع  ،  سردرد  ، درد پستان

اگر یک یا دو نوبت مصرف قرص مارولون فراموش شود نیازی به مصرف قرص اضافه نیست. اگر مصرف ۳ قرص مارولون فراموش شود به محض یاد آوری دوز آخر آن را مصرف نمائید اما از یک روش کنتراسپتیو استفاده کنید. در صورت استفراغ بعد ۲ ساعت از مصرف دارو به محض احساس بهبود آن را مصرف نمائید. در صورت اسهال شدید برای بیش از ۲۴ ساعت در دوز معمول مشکلی ایجاد نمی کند اما در صورت فراموش شدن یک دوز دارواز روش دیگر استفاده شود. در صورت قطع پریود بیش از ۲ ماه با مصرف دارو از یک روش کنتراسپتیو استفاده شود. دارو ریسک بروز ترومبوز های وریدی عمقی و آمبولی ریوی را بخصوص در زنان چاق یا سیگاری یا افرادی که مدت طولانی به علت شکستگی پا یا مسافرت بیحرکت هستند را افزایش میدهد. دارو ریسک بروز سرطان سینه و گردن رحم را در افرادی که بیش از ۵ سال از این دارو استفاده میکنندرا بالا میبرد.

سابقه حمله قلبی در خانواده ٬چاقی٬ سیگاریها ٬دیابت ملیبتوس٬ فشار خون بالا٬ زنان فلج ٬آنمی٬ سابقه دپرسیون ٬سابقه میگرن٬ بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو٬ سلبقه بیماری کبدی٬ کاهش عملکرد کلیوی٬ نقص قلبی٬ سنگ مثانه٬ سابقه سرطان سینه در خانواده

حاملگی ٬شیردهی٬ ترومبوز های عمقی و آمبولی ریوی٬ بیماری های انعقادی٬ لوپوس٬ سندرم اورمیک همولیتیک زنان با سابقه واریکوز ورید ها و چاقی٬ سابقه بیماری های قلبی و عروقی٬ دیابت شدید٬ زنان بالای ۵۰ سال ٬میگرن شدید٬ سرطان سینه ٬سنگ مثانه٬ یرقان

تهوع٬ استفراغ ٬سردرد٬ بزرگی و حساس شدن سینه ها٬ تغییرات وزن ٬احتباس آب در بافت های بدن ٬کاندیدیاز واژینال٬ تغییر در سیکل ماهیانه ٬لکه بینی٬ دپرسیون٬ واکنش های پوستی٬ کاهش میل جنسی٬ افزایش فشار خون کلوآسما٬ انحنای قرنیه ٬اختلال در اعمال کبدی٬ سنگ مثانه٬ لخته خون

قرص پیشگیری از بارداری بلارا Belara®   و چاریوا ، حاوی Chlormadinone استات، مشتق شده از پروژسترون طبیعی با خواص آنتی آندروژنیک  و دوز پایینی  از اتینیل استرادیول هستند.

قرص بلارا شامل ۲۱ قرص با میزان استروژن برابر با قرص LD می باشد. اما تفاوت اصلی آن در نوع و میزان پروزسترون می باشد. قرص بلارا و قرص چاریوا ، شامل ۲۲ میلیگرم کلرمادیون (که یک نوع پرویژسترون طبیعی است) می باشد ، که البته،  نوعی پیش ساز پروژسترون میباشد و در بدن به پروژستین تبدیل میشود و از لحاظ افزایش وزن کمترین تاثیر را نسبت به سایر کنتراسپتیوهای خوراکی دارد.

قرص بلارا ، از سال ۱۹۹۹ در آلمان و سپس در بسیاری از کشورهای مورد استفاده قرار گرفت  .

یاسمین: روزی یک عدد شروع از روز اول تا ۲۱ روز ۷ قرص غیر فعال درادامه مصرف می شودکه رنگ متفاوت دارد مصرف این قرصها درپیشگیری ازبارداری کمکی  نمی کند اما به جایگزینی استروژن کمک میکند.

کنتراسمین و روکین و دروسپیل : از روز اول قاعدگی ، شبی یک عدد تا ۲۱ شب . سپس ۷ روز فاصله تا شروع بسته جدید .

یاز : از روز اول سیکل  ،بسته از ابتدا شروع شده و بدون وقفه  ،بسته ی دوم شروع شود . قرصهای سفید  ،خنثی بوده و دارای هورمون نیستند .

عوارض قلبی عروقی، بیماری های سنگ مثانه ،ترومبوز، عوارض گوارشی، ادم، تغییر درسیکل قاعدگی ،ناباروری موقت بعد از قطع مصرف، ملاسما، تغییر در وزن، کاهش ترشح شیر در هفته های اول بعد از زایمان، میگرن، راش، عوارض قلبی ،کاندیدیاز،عدم تحمل لنز های تماسی

    

عوارض  ناشی از مصرف قرص ضد بارداری 

 بر هم خوردن زمان قاعدگی، سرگیجه، سردرد، افزایش و یا کاهش وزن و معمولا این عوارض در بروشور داخل جعبه قرص های ضد بارداری توسط شرکت های تولید کننده نوشته شده اند و تقریبا اکثر پزشکان نیز از آن ها مطلع می باشند.

عملکرد”قرص ضدبارداری”دربدن

 افزایش متابولیزم هورمون استروژن است، استروژن مازاد سبب افزایش میزان عنصر مس در سرم خون می گردد. ازدیاد این عنصر در خون تغییرات منفی جسمانی و روانی از قبیل نوسانات خلق و خوی، افسردگی، بیی قراری و اضطراب،افزایش فشار خون، ریزش مو و غیره را به دنبال دارد.

مس یک اکسیدان قوی است و سبب تولید رادیکال های آزاد می شود که باعث تخریب ویتامین هایی که خاصیت آنتی اکسیدان دارند از قبیل ویتامین ای، ث و سایر ویتامین ها و مواد معدنی از قبیل ب۶۶،روی، سلنیوم،

 منیزیم و بروز مشکلاتی از قبیل ضعف غدد فوق کلیوی، خستگی زودرس، تخریب پوست و غیره می شود.

***

دزوسپتیو (Desoceptive) با نام تجاری مارولون (Marvelon) 

قرص پیشگیری از بارداری حاوی دزوژسترل و اتینیل استرادیول- از نظر میزان هورمونی مشابه قرصهای LD است.روزانه یک قرص به مدت ۲۱ روز تجویز می‌شود. شروع دارو از روز پنجم قاعدگی یا روز هشتم پس‌از مصرف آخرین قرص دوره قبلی  است.

قرص یاسمین نوعی قرص پیشگیری با دوز پایین مشابه ال دی است که نوع پروژسترون آن از نوع دسپیرونون می باشد این نوع پروژسترون عوارض کمتری نسبت به سایر انواع پروژسترون دارد. عوارضی مانند افزایش وزن- عوارض پوستی و نیز تهوع و استفراغ براساس ادعای شرکت تولید کننده دارو -بایر- و نیز تجربه بالینی بسیار کمتر است.

.موارد منع مصرف این قرص همانند تمام انواع قرصهای ترکیبی می باشد و در صورت سابقه بیماری کبدی و سنگ کیسه صفرا، بیمارهای فلبی و عروقی و نیز حاملگی نباید مصرف شود. در صورتی که از قرص اسپیرونولاکتون به صورت همزمان استفاده می کنید نباید یاسمین مصرف کنید چون پروژسترون این قرص از انواع نگهدارنده پتاسیم است و می تواند عوارض قلبی و متابولیک داشته باشد.

هر بسته از قرص بارداری یاز دارای ۲۸ عدد است که ۲۴ عدد آن صورتی و دارای هورمون بوده و ۴ عدد آن سفید رنگ است ، قرص های سفید دارای مواد بی اثر بوده و بیشتر حاوی مکمل ها مثل آهن و اسیدفولیک است .

برای شروع از قسمتی که فلش قرمز دارد یک قرص صورتی را از اول پریود شروع کنید و بدون وقفه در مسیر فلش ادامه دهید بعد از آن که قرص های سفید رنگ تمام شد بسته ی بعدی را شروع کنید .

در این نوع قرص ، برخلاف قرص های ۲۱ عددی شما باشروع و پایان پریودتان کاری ندارید . در فاصله ای که قرص های سفید را می خورید خودبه خود پریود می شوید .

در افراد دیابتی خوردن هیچ گونه قرص جلوگیری توصیه نمی شود اما در مواردی که مجبور باشیم بهترین گزینه بین این دسته قرص ها ” یاز ” است .

قرص یاز ۲۸ قرص در هر بسته دارد که ۲۴ تای آن صورتی کمرنگ و ۴ تای ان سفید رنگ است برای شروع قرص در روز اول سیکل اولین قرص صورتی کمرنگ را بخورید- به کلمه START پشت بسته قرص توجه کنید.- ترجیحا در ساعتی معین- و سپس مصرف قرصها را به صورت شبی یکی ادامه دهید. پس از تمام شدن قرصهای صورتی قرصهای سفید را بخورید تا بسته قرص تمام شود حتی اگر در طی این مدت پریود بشوید یا نه باید شروع بسته جدید را آغاز کنید. این قرص می تواند تاحدودی بدخلقی قبل از پریود PMDDرا کاهش دهد. به خاطر داشته باشید در یک هفته اول شروع بسته جدید و ترجیجا در یک ماه اول مصرف هر قرص پیشگیری از بارداری از یک روش کمکی مانند کاندوم نیز استفاده کنید.

موارد منع مصرف قرص و نیز تداخل با داروهای دیگر دقیقا مانند قرص یاسمین است. اگر قبل از قرص یاز از یک قرص پیشگیری ۲۱ تایی استفاده می کرده اید برای شروع یاز ابتدا ۱ هفته بین این دو فاصله بیاندازید . اما اگر از قرصهای ۲۸ تایی استفاده می کرده اید می توانید بلافاصله پس از بسته قبلی، قرص یاز را شروع کنید.

 قرص پیشگیری از بارداری بلارا Belara®   و چاریوا ، حاوی Chlormadinone استات، مشتق شده از  پروژسترون طبیعی با خواص آنتی آندروژنیک  و دوز پایینی از اتینیل استرادیول هستند.

قرص بلارا شامل ۲۱ قرص با میزان استروژن برابر با قرص LD می باشد. اما تفاوت اصلی آن در نوع و میزان پروزسترون می باشد. قرص بلارا و قرص چاریوا ،  شامل ۲ میلیگرم کلرمادیون (که یک نوع پرویژسترون طبیعیی است) می باشد ، که البته،  نوعی پیش ساز پروژسترون میباشد و در بدن به پروژستین تبدیل میشود و از لحاظظ افزایش وزن کمترین تاثیر را نسبت به سایر کنتراسپتیوهای خوراکی دارد.

ساخت شرکت گروننتال ،هر قرص حاوی اتینیل استرادیول و کلرمادیونون است اثر پروزسترون این قرص در افزایش وزن کمتر از سایر انوع قرصهاست.هر بسته بلارا حاوی ۲۱ قرص می باشد. مصرف بلارا، را باید از روز اول سیکل آغاز کرد. در صورتیکه در دوره های قبل، نوع دیگر ضد بارداری را دریافت کرده اید. می توانید مصرف این قرص را آغاز کنید. قرص ها را نجوید. برای افزایش کارایی، قرص ها باید به طور منظم در هر ۲۴ ساعت مصرف شود.پس از مصرف آخرین قرص، برای یک دوره هفت روزه، نباید قرص ها مصرف شود.که ۴ – ۲ روز پس از مصرف آخرین قرص، خونریزی اتفاق می افتد. پس از ۷ روز، مصرف قرص را باید ادامه داد.

ترکیباتی که باعث کاهش سریع هورمونهای استروئیدی می شوند، اثر پیشگیری بلارا، را تحت تأثیر قرار می دهند مانند باربیتوراتها، ریفامپین، گریزوفلوین، فنیل بوتازون، داروهای ضد صرع (باربکسالون، کاربامازپین، فنی توئین، پریمیدون) و همچنین مصرف آنتی بیوتیک هایی مثل آمپی سیلین، تتراسیکلین که باعث تغییر فلور روده می شوند، میزان فعالیت بلارا، را کاهش می دهد.

قرص سیپروترون کامپاند/دیان

قرص diane یا همان cyproterone compound

بخاطر نامنظمی پریودیا دکتر واسم” قرص سیپروترون کامپاند“معمولاً برای درمان بی نظمی پریود تجویز می شود ضمن اینکه عوارضی چون بزرگ شدن سایز سینه هاست

تو یه سال ۳ ماه میخورند ۲ ماه متوقف و بعد ش۳ ماه مصرف می شود

قرص ها۲۱ عددی هستند

مصرف قرص سیپروترون کامپاند به این ترتیب است که یک قرص در روز به مدت ۲۱ روز تجویز میشود. بعد از پریود درمان را باید از روز ۵ قاعدگی شروع کرد. در دوره های بعد،۷ روز پس از قطع دارو، درمان باید مجددا(سه هفته مصرف،یک هفته متوقف)

بهترین زمان مصرف قرص برای عقب انداختن پریودی شروع از حداقل سه ماه قبل از زمان مورد نظر است. و بعید است درفواصل زمانی کمتر از دو هفته نتیجه مناسب بدهد

کاربرددیگراین قرص برای ضخامت لایه اندومتری هنگام بارداری است. وتنبلی تخمدان

برای درمان  جوش های صورت  پرمویی- هم قرص “سیپروترون کامپاند” تجویز می شود

البته همه اینهابایدبا نظرپزشک باشه

امادر “روش اورژانسی”ازاین قرص استفاده نمی کنند بلکه بمنظور جلوگیری از بارداری درشرایط عادی ،بیشتر  زنانی استفاده می کنند که کیست تخمدان  دارند و ویااختلالات هورمون مردانه “پرمویی”داشته باشند.

***

قیمت های قرصهای ضدبارداری

یاز -ساخت آلمان قیمت ۱۶۰۰۰تومان

بلارا-ساخت شرکت گروننتال و دارای کلرمادینون و اتینیل استرادیول. قیمت ۱۳۰۰۰ تومان

قرص روکین: (یاسمین ایرانی)  ساخت شرکت دارو سازی ابوریحان- دارای دروسپیرونون (۳ میلی گرم) و اتینیل استرادیول (۰٫۰۳ میلی گرم) – قیمت ۶۰۵۰ تومان –

یاسمین-ساخت شرکت بایر آلمان و دارای دروسپیرنون و اتینیل استرادیول. قیمت ۱۴۹۰۰ تومان

دزوسپتیو (مارولون ایرانی)تولید شرکت ایران هورمون و دارای دزوژسترل و اتینیل استرادیول می باشد. قیمت ۲۱۰۰ تومان

مارولون- تولید شرکت ابوریحان به صورت تحت لیسانس دارای دزوژسترل و اتینیل استرادیول می باشد. قیمت ۳۵۰۰ تومان

قرض ضدبارداری چگونه مانع حاملکی می شود

قرص‌های ضدبارداری از ۲ بخش هورمونی کاملا متفاوت تشکیل شده‌اند. ماده موثر آنها اتینیل استرادیول است و قسمت دوم آنها از پروژسترون تشکیل شده است.مکانیسم اثر بیشتر قرص‌های ضدبارداری از طریق توقف تخمک گذاری است اما بخش پروژسترونی قرص نیز باعث کاهش ضخامت لایه داخلی آندومتر می‌شود. این حالت باعث می‌شود اگر هم تخمک‌گذاری انجام شد جنین به راحتی داخل رحم ننشیند. علاوه براین، کاهش ضخامت لایه داخلی رحم باعث مرتب شدن عادت ماهانه و کاهش خونریزی ماهانه می‌شود.

لوونورژسترل یک هورمون مصنوعی است که به هورمون جنسی زنانه (پروژسترون) شباهت دارد. یکی از ترکیبات اصلی قرصهای ضد بارداری است.

این دارو مخاط گردن رحم را ضخیم تر میکند  بطوری که اسپرم به دشواری می تواند به داخل رحم نفوذ کند و بدین ترتیب جلوی بارداری گرفته میشود میشود.

ترشحات شبیه “سفیده تخم مرغ” ویا “خلط “چیست؟

هرخانمی  در سنین باروری معمولا ترشحاتی دارد که به رنگ سفید و روان است.  این ترشحات در زمان تخمک گذاری کیفیتی شبیه به سفیده تخم مرغ  یاخلط هستند،طبیعی است و جای نگرانی نیست

امااگراخیراً رابطه جنسی داشته میتواند علامت خطر”حاملگی“باشد

. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما می باشد

    قرصهای ضدبارداری چگونه مانع حاملگی می شوند؟

درشرایط طبیعی برای حاملگی وقتی ازمیان چندصدمیلیون اسپرم فقط یکی بعدازمدتها تلاش وارددهانه رحم می شود وباتخمک زن،جفت می شود،بمحض ورودیک اسپرم خوشبخت،مخاط دهانه رحم ، ضخیم می‌شود وبامسدودکردن دهانه، از ورود  اسپرم های دیگر جلوگیری می‌شود. 

این قرص ها نیز با در دست گرفتن نظم هورمونهای زنانه در بدن زن،رحم رافریب می دهند،همان  کاری می کنند که “اسپرم خوشبخت”می کند،یعنی علاوه بر جلوگیری از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم را ضخیم می‌کنند و  از وارد شدن اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند.

درنیز همینگونه  عمل می شود،مخاط دهانه رحم ضخیم می شودIUD

زمان زنده ماندن وفعالیت “اسپرم “چقدراست؟  

اسپرم تا حدود ۵روز می تواند در مجاری تناسلی زنانه باقی بماند و تخمک تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن قابل بارور شدن است، یک زن می توند از رابطه جنسی ۷ روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن باردار شود. روشهایی که تخمین می زنند چه زمانی یک زن بارور است بستگی به چرخه قاعدگی، تغییرات مخاط دهانه رحم یا تغییر در درجه حرارت بدن دارد.      

لوونورژسترل به صورت ترکیبات فقط در شکل پروژستوژن و در قرصهای ترکیبی ضدبارداری همراه با داروی استروژن موجود  است.لوونورژسترل را در بعضی موارد اضطراری به عنوان عامل ضدحاملگی بعد از مقاربت استفاده  می کنند. با استروژن نیز در درمان جایگزین هورمونی برای مداوای نشانه های یائسگی تجویز میشود.

شما تا ۷۲ ساعت بعد از مقاربت مشکوک می توانید از این قرص ها استفاده کنید.لوونورژسترل به همراه لاینسترول حاوی هورمون پروژسترون هستند.از این هورمون هم در روش جلوگیری با قرص عادی ( به همراه استروژن ) و هم به تنهائی ( همان قرص شیردهی ) استفاده می شود.همان طور که گفته شد از این هورمون می توان در روش جلوگیری اورژانسی نیز استفاده کرد.هم می توان یکبار از قرص ۱۵۰۰ میکروگرمی آن استفاده کرد و هم از روش هر ۱۲ ساعت ۲ قرص ۷۵۰ میکروگرمی

شروع تأثیر دارو: نورژسترول ۴ ساعت طول می کشد تا اثر کند اما اثر ضدبارداری آن ممکن است به طورکامل ۱۴ روز بعد ظاهر شود و این بستگی دارد به روز شروع مصرف  قرصها.      

اطلاعاتی کامل درباره قرص های پیشگیری از بارداری  قرص های LD و HD  یکی از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری، مصرف قرص‌های خوراکی ترکیبی است، که به دو شکل ال .دی، و اچ.دی در بسته های ۲۱  عددی در دسترس عموم می باشد. مقدار هورمونهای استروژن و پروژسترون قرص های اچ .دی بیشتر از قرص های ال .دی است.

مزایای مصرف  قرص های پیشگیری از بارداری «ال .دی» و «اچ . دی » -کاهش میزان بیماریهای التهابی لگن -کاهش میزان کیست خوش خیم و سرطان تخمدان -کاهش میزان غدد خوش خیم پستان -کاهش میزان خونریزی قاعدگی و در نتیجه جلوگیری از کم‌خونی و رفع قاعدگی دردناک -پیشگیری از حاملگی خارج از رحم

طریقه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری   هر بسته حاوی ۲۱ قرص می باشد. اولین قرص را از روز پنجم قاعدگی آغاز نمایید. در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی، در هر دو حال روزانه یک قرص مصرف کنید، تا بسته قرص تمام شود. بهتر است قرص را پس از شام و پیش از خواب میل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نکند.پس از اتمام بسته قرص، هفت روز کامل قرص نخورید و در روز هشتم بسته بعدی را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید. چنانچه تا هفت روز قاعدگی رخ نداد،  به مرکز بهداشتی – درمانی یا پزشک مراجعه کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف قرص ضد بارداری  چنانچه یک شب مصرف قرص ضد بارداری را فراموش کردید، تا نوبت مصرف قرص بعدی به محض یاد آوردن، یک قرص میل کنید.چنانچه دو شب پشت سر هم مصرف قرص را فراموش کردید، در دو شب بعدی، هر شب به جای یک قرص دو قرص میل کنید و تا آخر بسته مجدداً هر شب یک قرص مصرف نمایید و علاوه بر آن، همزمان از روش پیشگیری دیگری مثل کاندوم استفاده کنید. چنانچه سه شب یا بیشتر مصرف قرص پیشگیری از بارداری را فراموش کردید، از مصرف بقیه قرص ها خودداری نموده، تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید. سپس از روز پنجم قاعدگی بسته جدید را آغاز کنید.

نکات مهم  -اثر قرص پیشگیری از بارداری یک هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود.  در صورت انجام نزدیکی در این فاصله، باید علاوه بر مصرف قرص از روش دیگری، مثل کاندوم، استفاده کرد. – قرص ها ی ضد بارداری را بصورت نا پیوسته، مثلاً یکماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید .

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص احتمال حاملگی وجود دارد -ابتلا به اسهال و استفراغ شدید. -مصرف داروهای ضد سل و یا ضد تشنج. -مصرف آنتی بیوتیکهایی،‌مثل آمپی سیلین و تتراساسکلین.  در هر یک از موارد فوق همزمان با مصرف قرص باید از یک روش پیشگیری دیگر، مثل کاندوم، استفاده کرد.

قرص های پیشگیری از بارداری برای چه افرادی مناسب تر است ؟ -خانم هایی که خواهان یک روش مطمئن قابل برگشت پیشگیری از بارداری هستند . -خانم هایی که قاعدگی منظم و دردناک دارند . -خانم هایی که در سال های اول ازدواج به سر می برند .

موارد منع مصرف قرص های پیشگیری از بارداری * حاملگی یا احتمال آن * سرطان پستان * خونریزی های نا شناخته رحمی * بیماریهای قلبی – عروقی * اختلالات خونی * افزایش چربیهای خون * بیماری های کبدی و کیسه صفرا * فشار خون * سردرد های میگرنی * بیماریهای قند * صرع * افسردگی شدید * خانم های سیگاری چاق بالای۳۵ سال سن که بیش از پنج نخ سیگار در روز مصرف می کنند، بهتر است از روش دیگری استفاده کنند.

نکات مهم در مصرف قرص ضد بارداری: وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص، به مدت ۲ تا ۳ ماه اهمیتی ندارد. در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد. علائمی مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص به تدریج پس از ۲ تا ۳ ماه برطرف می شود. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرصها را پس از شام و قبل ازخواب مصرف کرد.( در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ می توان همراه با قرصهای پیشگیری، از قرصهای  ویتامین ( ب – B6 ) به مدت محدود استفاده کرد.)

در مدتی که قرص مصرف می شود، حجم خون قاعدگی به نسبت قبل از مصرف، کاهش می یابد که در صورت کم شدن بیش از حد و لکه بینی یک در میان و یا قطع کامل، باید به پزشک مراجعه کرد. برای مصرف قرص  LD محدودیت سنی وجود ندارد و می توان آن را تا سن ۴۵ سالگی و حتی بیشتر تحت نظارت و کنترل ادامه داد. لیکن در مواردی نظیر فشار خون کنترل نشده و مصرف سیگار و غیره توصیه می شود که مصرف قرص به سن کمتر از ۳۵ سال محدود گردد و در سنین بالاتر افراد باید پس از مشاوره از روشهای دیگری استفاده کنند.

قرص های ضد بارداری تری فازیک (سه مرحله ای ) یکی از روشهای موثر و قابل برگشت پیشگیری از بارداری، مصرف قرص های خوراکی تری‌فازیک می باشد. این قرص ها به دلیل داشتن مقادیر متفاوتی هورمون دارای سه رنگ متفاوت می باشند و بایستی از نقطه شروع به طور مرتب مصرف گردند.

قرص های تری فازیک -جلوگیری از حاملگی خارج از رحم -کاهش کیست خوش خیم تخمدان -کاهش میزان سرطان تخم دان -کاهش میزان غدد خوش خیم پستان -کاهش خونریزی قاعدگی -جلوگیری از کم خونی – رفع قاعدگی درد ناک -کاهش میزان بیماریهای التهابی لگن

طریقه مصرف قرص های تری فازیک بسته های قرص تری فازیک دارای ۲۱ عدد قرص می باشد. باید مصرف این قرص ها را تحت نظر ماما یا پزشک شروع نمود و از مصرف خود سرانهء آنها پرهیز نمود. اولین قرص را از اولین روز قاعدگی آغاز کنید و روزانه یک قرص تا ۲۱ روز میل نمایید. پس از پایان بسته قرص، هفت روز کامل قرص نخورید. در روز هشتم، بسته بعدی قرص را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید و چنانچه تا هفت روز خونریزی قاعدگی رخ نداد، به مرکز بهداشتی یا پزشک مراجعه نمایید.

در صورت فراموش کردن مصرف قرص ضد بارداری:درشرایط غیراورژانسی چنانچه پیش از۱۲ ساعت از زمان همیشگی، خوردن قرص را به یاد آورید، بلافاصله یک قرص مصرف کنید. چنانچه بعد از ‍۱۲ساعت به یاد آوردید که یک قرص ضد بارداری یا بیشتر را فراموش کرده اید، مصرف بقیه قرص ها را ادامه داده و قرص های فراموش شده رامصرف نکنید . در عوض به منظور پیشگری از بارداری نا خواسته حتماً به طور همزمان با مصرف بقیه قرص ها از روش دیگری، مثل کاندوم، استفاده کنید.

نکات مهم  -اثر این قرص ها در پیشگیری از حاملگی یک هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود و چنانچه در این فاصله نزدیکی صورت گیرد، علاوه بر مصرف قرص از یک روش پیش گیری دیگر، مثل کاندوم، استفاده کنید.

– قرص ها ی ضد بارداری را به صورت نا پیوسته – مثلاً، یک ماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید.

اگر احتمال حاملگی می دهید -مصرف نا مرتب قرص ها -ابتلا به اسهال و استفراغ شدید -مصرف آنتی بیو تیک ها – مثل آمپی سلین، تتراسایکلین -مصرف داروهای ضد سل و ضد تشنج

قرص های تک هورمونی ( دوران شیر دهی )

یکی از روشهای مناسب جهت پیشگیری از بارداری در مادران شیرده قرص های لاینسترنول می باشد، که ترجیحاً بهتر است در شش ماه اول پس از زایمان مصرف شوند، به این شرط که شیر خوار به جز شیر مادر از هیچ نوع نوشیدنی یا غذای دیگری (حتی آب ) استفاده نکند.

 مصرف قرص شیردهی (لاینسترنول ) ترشح شیر را کاهش نمی دهد.

طریقه مصرف هر بسته قرص شیر دهی حاوی ۲۸ عدد قرص می باشد که شروع آن از ۴۵ روز پس از زایمان یا نخستین روز قاعدگی است. چنانچه بیش از ۴۲  روز از زایمان گذشته، ولی قاعدگی شروع نشده باشد، باید از حامله نبودن  اطمینان حاصل کرد.

روزانه در ساعت معین (مثلاً، ساعت ۱۰ صبح ) یک قرص میل نمایید. پس از پایان یک بسته، بلافاصله در روز بعد مصرف اولین قرص از بسته جدید را آغاز کنید. در طول مدت مصرف قرص ها ممکن است قاعدگی قطع شده یا لکه بینی وجود داشته باشد، که بایستی بدون توجه به این حالت، قرص ها را همچنان در ساعتی معین میل نمود. در صورت شروع خونریزی قاعدگی نیز باید مصرف قرص ها را ادامه داد.

در صورت فراموش کردن مصرف قرص  چنانچه کمتر از سه ساعت از زمان همیشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف کرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان همیشگی میل نمایید. چنانچه بیش از سه ساعت از زمان همیشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف کرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان همیشگی میل نمایید. به علاوه، دو روز نزدیکی نداشته باشید و یا جهت اطمینان در این دو روز از کاندوم استفاده کنید.

قرصهای شیردهی وضدحاملگی در موارد زیر همزمان با مصرف قرص شیردهی احتمال حاملگی وجود دارد :تداخل دارویی -ابتلا به اسهال و استفراغ -مصرف آنتی بیوتیکها -مصرف داروهای ضد تشنج -مصرف مسکن ها  در هر یک از موارد فوق،همزمان با مصرف قرص های شیردهی باید از یک روش پیشگیری دیگر، مثل کاندوم، استفاده کرد .

موارد منع مصرف قرص های دوران شیردهی : – حاملگی -بیماری شدید کبدی یا سابقه بیماری کبدی  -سرطان پستان و کلیه سرطانهای وابسته به هورمون -خونریزی رحمی با علت ناشناخته -سابقه حاملگی خارج از رحم

اگر فرد در طول دو ساعت پس از مصرف قرصها در نوبت اول یا دوم ، دچار استفراغ شد”برگرداند” ، در اولین فرصت باید ۲ قرص دیگر hd مصرف کند.

اگر این اتفاق بعد از خوردن قرصها در نوبت اول رخ دهد ، قرصهای نوبت دوم کماکان باید ۱۲ ساعت بعد از نوبت اول مصرف شوند . تزریق یک آمپول ب ۶ بصورت عضلانی می تواند در کاهش تهوع مؤثر باشد . استفراغ اگر بیش از دو ساعت بعد از مصرف قرصها رخ دهد ، اهمیتی ندارد زیرا دارو جذب شده است  ۱۲ ساعت پس از خوردن قرصهای نوبت اول ،‌۲ قرص hd دیگر بایستی خورده شود  قرص خوراکی hd همراه با شیر یا آب زیاد بایستی مصرف شود . باید دقت کرد که قرص نوبت اول را در زمانی مصرف کرد که نوبت دوم را بتوان ۱۲ ساعت پس از آن مصرف کرد . مصرف نوبت اول را بی دلیل نباید به تأخیر انداخت ، زیرا میزان تأثیر ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد .  تهوع و استفراغ حین مصرف: بهتر است قبل و ۴-۶ ساعت پس از مصرف هر دوز از داروی اورژانسی پیشگیری، از یک داروی ضدتهوع مانند دیمن هیدرینات یا دیفن هیدرامین استفاده شود. مصرف قرص دیمن هیدرینات ۲۵-۵۰ میلی‌گرم ۳-۴ بار در روز یا قرص (شربت) دیفن هیدرامین ۲۵-۵۰ میلی‌گرم ۲-۴( قاشق غذاخوری کوچک) به نحوی که مصرف دوز اول آنها نیم ساعت قبل از خوردن قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری و دوزهای بعدی (در صورت نیاز) با فاصله‌های ۶ ساعته پس از آن است، در کاهش شدت تهوع و استفراغ موِ‌ثر است با خوردن این قرصها همراه با غذا و یا مصرف داروهای ضد تهوع ، می توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد میکند کم نمود . در صورتی که در عرض یکساعت که قرصها را مصرف نمودید ، استفراغ کردید ، باید دوباره قرصها را بخورید

                                                  ***نکته:مصرف قرص های ضدبارداری درشرابط عادی با شرایط اورژانسی فرق  می کند

اوژانسی یعنی رابطه جنسی “ناخواسته”داشتی وحالا میخواهی کاری کنی که حامله نشی

اماشرایط عادی  یعنی قصدحاملگی نداری ویا قصدسفرداری ازیک ویاچندماه قبل داری خودوتو آماده می کنی که  پریودنشی

سؤالاتی درباره قرص های ضدبارداری باپاسخ۴۰سؤال

۱-    قرص ضدحاملگی چیست ؟

وقتی زن حامله می شود در سراسر دوران حاملگی بدنش هورمون هائی ( مواد شیمیائی مخصوص ) می سازد که از تخمک گذاری ( اوولاسیون ) او جلوگیری می کند . دانشمندان توانسته اند مواد شیمیائی نظیر این هورمون ها را بسازند و قرص های ضد حاملگی از همین مواد درست شده است . اگر این قرص ها بر طبق دستور مصرف شود ، از حاملگی زن جلوگیری می کند .

۲-    قرص چگونه عمل می کند ؟

هورمون های موجود در قرص ها مانع تخمک گذاری در تخمدان های زن می شود و اگر تخمک وجود نداشته باشد زن نمی تواند حامله شود .

۳-    این قرص ها همان قرص هائی هستند که موجب دوقلو زائیدن می شوند ؟

خیر ، قرص هائی که موجب دوقلو زائیدن یا بیشتر می شوند ، یک سری داروهای باروری هستند که موجب حاملگی زنان نازا می گردند

۴-    قرص های ضد حاملگی تا چه حد موثرند ؟

این قرص ها از هر روش و وسیلۀ دیگر موثرترند . اگر شما مطابق دستور ، قرص بخورید مسلما حامله نخواهید شد

۵-    آیا قرص خوردن به مدت بیش از دو سال ، خطرناک است ؟

خیر ، وقتی داروهای جدیدی به بازار عرضه می شود ، دولت مقررات ایمنی مخصوصی روی آن می گذارد . این امر در مورد قرص های ضد باروری نیز رعایت شده اما چون این قرص ها کاملا بی ضرر تشخیص داده شده و تعداد بسیاری از زنان بدون هیچگونه آسیبی به خوردن این قرص ها ادامه داده اند آن مقررات مخصوص برداشته شده است . اکنون با تجویز پزشکتان شما می توانید تا هر زمان که بخواهید ، به طور مداوم قرص بخورید .

۶-    آیا ممکن است این قرص ها موجب لخته شدن خون و یا عفونت در دیوارۀ سیاهرگ ها شوند ؟

از هر یکصد هزار نفر زن که قرص می خورند ، سه نفر احتمالا به چنین مشکلاتی بر می خورند و این رقم بسیار ناچیز است . تعداد بانوان حامله ای که گرفتار این مشکلات می شوند چهار برابر یعنی ۱۲ نفر در صد هزار نفر است . قرص موثرترین وسیلۀ جلوگیری از حاملگی و فوائد آن بیش از زیان های آن است .

۷- اگر خواسته باشم بچه دار شویم چه کنم ؟

خوردن قرص را ترک کنید ، به همان وضعیتی که قبل از مصرف قرص داشته اید ، بر خواهید گشت .

۸- اگر به خاطر بچه دار شدن خوردن قرص را ترک کنم ، چقدر طول خواهد کشید که حامله شوم ؟

بیشتر زن ها در اولین ماه و تقریبا همۀ زنان در پایان سه ماه پس از ترک قرص حامله می شوند ولی اگر شش ماه گذشت و حامله نشدید با پزشک خودتان مشورت کنید .

۹- آیا این قرص ها موجب تنظیم قاعدگی می شوند ؟

آری ، این قرص ها قاعدگی ماهانه زنان را منظم تر می کنند . برخی زن ها که در ایام قاعدگی گرفتار درد زیر دل می شوند ، پس از خوردن قرص دردشان آرام می شود یا به کلی از میان می رود .

۱۰- اگر قرص بخورم خونریزی بیشتر خواهم داشت ؟

خیر ، بیشتر زنان به خونریزی کمتری گرایش پیدا می کنند زیرا بدنشان به تولید خون قاعدگی بیشتر ، احتیاج پیدا نمی کند .

۱۱- وقتی که قرص می خورم خونریزی بین ماه برایم امری طبیعی خواهد بود ؟

این موضوع « لکه بینی » یا ( خونریزی بین ماه ) نامیده می شود و برای یک یا دو ماه اول طبیعی است . اگر بیش از این طول کشد یا مایۀ دردسر شما شود ، با پزشک خودتان مشورت کنید .

۱۲- آیا این قرص ها موجب تهوع یا بی حالی اول صبح می شوند ؟

بعضی زن ها اوایل که شروع به خوردن قرص می کنند ، گرفتار این عارضه می شوند ولی پس از آنکه بدن به قرص عادت کرد ، تهوع و بی حالی برطرف می شود .

در صورت پیش آمد این عوارض برای رفع ناراحتی می توان با مراجعه به پزشک داروهای ضد اسیدی خورد .

قرص را می توان درست قبل یا بعد از غذا یا قبل از خواب مصرف کرد .

۱۳- آیا این قرص ها موجب درد پستان می شوند ؟

خیر ، بعضی از زن ها درست قبل از شروع قاعدگی دچار درد پستان می شوند .

۱۴- چرا بعضی از زن ها احساس می کنند که خیلی سنگین و ورم کرده هستند ؟

این احساس از اینجا ناشی می شود که بدن اینگونه زن ها درست قبل از آغاز قاعدگی مقداری آب جذب می کند ولی خوردن قرص ، این حالت را شدید تر نمی کند .

۱۵- آیا قرص موجب بالا رفتن اشتها می شود ؟ آیا زن ها را چاق می کند ؟

اشتها در اثر خوردن قرص زیاد نمی شود ولی بعضی از زن ها وقتی شروع به خوردن قرص می کنند اندکی چاق می شوند . افزایش معمولی وزن در حدود (۲ کیلوگرم )این امر موجب نگرانی نیست ، در حقیقت بسیاری از زن ها هم در اثر خوردن قرص لاغر می شوند .

۱۶- خیلی بی حال و افسرده هستم ، آیا این افسردگی در اثر خوردن قرص نیست ؟

معمولا وقتی زنی افسرده باشد باید علت دیگری برای افسردگیش وجود داشته باشد ، اما زنی که قبلا چنین باشد ممکن است پس از خوردن قرص افسرده تر شود . در عین حال برای بسیاری از زن ها ، قضیه برعکس است . یعنی اغلب پس از خوردن قرص سرحال تر می شوند زیرا ترس از حاملگی فکرشان را آشفته نمی کند و بدین جهت احساس رضایت و خرسندی می کنند .

۱۷- آیا این قرص ها موجب سردرد می شوند ؟

خیر ، تعداد زنان مبتلا به سردرد در میان مصرف کنندگان قرص و آنها که مصرف نمی کنند به یک اندازه است . دانشمندان عقیده دارند که خوردن قرص موجب بروز سردرد نمی شود . اگر مکرر دچار سردرد می شوید حتما بیادتان باشد که هنگتم مراجعه به پرشک برای گرفتن دستور قرص ، راجع به این موضوع هم با او صحبت کنید .

۱۸- آیا خوردن قرص موجب خواهد شد که نوجوانان فعالیت جنسی بیشتری داشته باشند ؟

خیر

۱۹- چگونه باید قرص بخورم ؟

روز پنجم قاعدگی شروع به خوردن قرص بکنید . تا وقتی بستۀ قرصتان تمام شود ، مرتبا روزی یک قرص بخورید . این کار بر حسب نوع قرصی که می خورید ممکن است ۲۰ یا ۲۱ روز طول بکشد . در حدود دو روز پس از خوردن آخرین قرص ، قاعدگی شما شروع خواهد شد . اولین روزی را که خون می بینید روز اول حساب کنید . روز پنجم از این روز دوباره به خوردن قرص بپردازید . ( اگر قرص های شما ۲۱ روزه است سه هفته قرص بخورید و یک هفته ترک کنید به همین ترتیب ادامه دهید .)

«توصیه بعضی ازپزشکان: خوردن قرص باید از روز دوم  رگل  شروع شود . »

۲۰- چه مدت بعد از خوردن قرص ، اثر آن ظاهر می شود ؟

اگر خوردن قرص را در روز پنجم قاعدگی شروع کرده اید ، در تمام آن ماه از آبستنی مصون خواهید بود . از طرف دیگر ، اگر برای اولین بار قرص می خورید ( مثلا اگر ازدواج کرده اید ، یا اگر شوهرتان از سر خدمت یا مسافرت به خانه برگشته ) برنامۀ قرص خوردن خود را قبلا چنان تنظیم کنید که مطمئن باشید از حاملگی مصون هستید . اگر می خواهید روش دیگری را یاد بگیرید که در صورت فراموش کردن قرص از آن استفاده کنید ، از درمانگاه تنظیم خانواده یا از پزشکتان بپرسید .

۲۱- چه وقت روز برای خوردن قرص مناسب تر است ؟

وقت بهتری برای خوردن قرص وجود ندارد ، ولی باید هر روز در یک موقع قرص بخورید .

بنابراین ، بهترین وقت برای شما همان موقعی است که فکر می کنید خوردن قرص را بهتر به خاطر خواهید آورد .

« معمولا فاصلۀ بعد از شام یا قبل از خواب توصیه می شود .»

۲۲- اگر یک روز قرص نخورم چه خواهد شد ؟

به محض اینکه به یادتان آمد ، قرص فراموش شده را بخورید . اگر معمولا شب قرص می خورید و تا فردا صبح یادتان نیامده ، اول صبح قرص فراموش شده را بخورید و شب آن روز طبق معمول هر شب قرص بخورید . اگر بیش از یک روز خوردن قرص را فراموش کردید ، به منظور اطمینان بیشتر ، علاوه بر قرص روش دیگری را هم برای جلوگیری از حاملگی مورد استفاده قرار دهید .

۲۳- آیا در آخر ماه که بستۀ قرص تمام شده ، ممکن است حامله شوم ؟

خیر ، اگر مرتبا قرص بخورید و هر ماه در روز پنجم قاعدگی شروع کنید ، در تمام اوقات از حاملگی مصون خواهید بود

۲۴- در مدتی که به بچه شیر می دهم می توانم قرص بخورم ؟

فقط با اجازۀ پزشکتان . چون در مدت شیر خوارگی بچه احتمال حاملگی وجود دارد ، بنابراین با پزشک خودتان در این زمانه صحبت کنید . ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا وقتی به بچه شیر می دهید ، قرص نخورید . اگر قرار بر این شد ، هر طور هست از وسیلۀ دیگری استفاده کنید تا شیرخوارگی طفل تان سپری شود و بتوانید دوباره قرص بخورید .

۲۵- اگر بیماری قند داشته باشم می توانم قرص بخورم ؟

در این مورد مسائل فراوانی هست که بایتسی ملاحظه شود و پزشک شما بهترین کسی است که در این مورد شما را راهنمایی خواهد کرد .

۲۶- آیا با ناراحتی قلبی می توانم قرص بخورم ؟

این هم مورد دیگری است که فقط باید توسط پزشک شما دربارۀ آن اظهار نظر شود.

۲۷- آیا قرص ها زمان یائسگی را به تاخیر می اندازد ؟

خیر ، حوادث دوران یائسگی تمام بدن را فرا می گیرد و بسیار پیچیده است .

منتها قرص های ضد باروری حوادث این دوره را سهل تر خواهد ساخت و در تمام این دوران به طور قطع شما را علیه حاملگی مصون خواهد کرد .

۲۸- آیا وقتی زن ها قرص می خورند لکه بینی و خونریزی بین عادت های ماهانه شان چندین ماه طول می کشد ؟

خیر

۲۹- آیا قرص خوردن ، باعث لخته شدن خون در ایام قاعدگی می شود ؟

لخته شدن خون در اثر قرص اتفاق می افتد ولی خیلی به ندرت . اگر برای شما چنین پیشامدی شد ، پزشکتان را بی خبر نگذارید .

۳۰- اگر در وسط ماه قرص خوردن را ترک کنم چه وقت پریود خواهم شد ؟

وقت آن فرق می کند . عموما بین یک تا پنج روز قاعده می شوید . البته فراموش نکنید که اگر در وسط ماه از خوردن قرص خودداری کنید ممکن است حامله شوید .

۳۱- با اینکه قرص می خورم اگر حامله شوم بچه طبیعی خواهد بود ؟

دلیل واضحی وجود ندارد که قرص هیچگونه ۀسیبی به بچۀ شما برساند . اگر فکر می کنید که حامله شده اید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید . همچنین اگر دو ماه متوالی قاعده نشدید ، علت را هر چه باشد به دکتر اطلاع دهید .

۳۲- آیا قرص های ضد حاملگی تخمدان های مرا از کار خواهد انداخت و آن را خشک خواهد کرد ؟

همۀ قرص های ضد حاملگی فقط از تخمک گذاری در داخل تخمدان ها جلوگیری می کنند . قرص به تخمدان ها هیچ آسیبی نمی رساند و تخمدان ها همچنان سالم می مانند .

۳۳- آیا مردها می توانند قرص بخورند ؟

خیر ، کار قرص های ضد حاملگی ، جلوگیری از تخمک گذاری در تخمدان های زن است و بنابراین روی مرد اثری ندارد .

۳۴- کسی که رابطۀ جنسی ندارد می تواند قرص بخورد ؟

آری ، اغلب زنان دوست دارند که همه وقت قرص بخورند ، زن ها دوران قاعدگی منظمی را که پس از خوردن قرص برقرار می شود ، دوست دارند ، علاوه بر این ، اطمینان دارند که همیشه علیه حاملگی مصونیت خواهند داشت .

۳۵- آیا بدون اجازۀ شوهرم می توانم قرص بخورم ؟

این امر بسته به وجدان و تصمیم شماست . در عین حال کمتر شوهری را میتوان یافت که با استفاده از هر روش برای جلوگیری مخالف باشد . بنابراین بد نیست دربارۀ روش دیگری مطالعه کنید . اگر فکر می کنید که اندیشۀ تنظیم خانواده برای شوهرتان مفهوم نیست ممکن است پزشک خانوادگی یا درمانگاه تنظیم خانواده در این مورد کمکی از دستشان ساخته باشد .

۳۶- آیا شوهر می فهمد که یک زن قرص می خورد یا نه ؟

اگر مرد قرص را نبیند هیچ وسیله ای وجود ندارد که خوردن یا نخوردن قرص را تشخیص بدهد.

۳۷- رغبت جنسی زن در موقع قرص خوردن کم می شودیازیاد ؟

هیچ تأثیری درمیل جنسی نداردولی بعضی از زن ها می گویند میلشان بیشتر می شود زیرا ترس حامله شدن فکرشان را مشوش نمی سازد .

۳۸- موثرترین وسیله بعد از قرص کدام است ؟

بعد از قرص بهترین وسیله عبارت است از آی . یو . دی . این وسیله از یک رشتۀ پلاستیکی کوچک تشکیل می شود که به وسیلۀ پزشک در داخل رحم گذاشته می شود و تا وقتی که زن خواسته باشد بچه دار شود باقی می ماند . اغلب این وسیله از طرف زنانی که سابقۀ حاملگی داشته اند مورد استفاده قرار می گیرد .

پس از آی . یو . دی . دو وسیله را می توان نام برد که اگر دقیقا مورد استفاده قرار گیرند در همان حدود مصونیت خواهند بخشید . این دو وسیله عبارتند از : دیافراگم و کاندوم . این هر دو وسیله را باید همراه ژله یا کرم ضد حاملگی به کار برد تا حد اکثر مصونیت را بدهند .

۳۹- کدام وسایل کم نتیجه هستند ؟

وسایلی که کمتر از وسایل مذکور نتیجه دارند عبارتند از :

کف ، ژله و کرم ضد حاملگی که هر کدام را به تنهایی می توان مورد استفاده قرار داد از این سه وسیله کف را می توان بهتر از دو وسیلۀ دیگر دانست و به هر حال میزان تاثیر داروها فرق می کند .

به جز اینها نیز وسایل دیگری از قبیل دورۀ مطمئن ، نزدیکی منقطع و شیاف ضد حاملگی هست که می شود بدون دستور و نظارت پزشک از آن استفاده کرد . این وسایل چندان مصونیتی پدید نمی آورند . ولی البته هر وسیله ای بهتر از به کار نبردن هیچ وسیله است .

۴۰- سالم ترین سال های عمر برای حامله شدن کدام است ؟

بهترین سال های مادر شدن ، بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی است . قبل از ۲۰ و یا پس از ۳۰ سالگی احتمال اینکه حاملگی برای سلامت مادر خطرناک باشد بیشتر است .

                                                            ***

اگربعدازچندروز احتمال”حاملگی”دادید؟

اگر بیش از ۵ روز از رابطه زناشویی همسران گذشته باشد و پیشگیری موثری استفاده نشده باشد، زن می‌تواند با یکی از این ۳روش‌از بارداری ناخواسته جلوگیری نماید:

۱) قرص لوونورژسترول، ۲ عدد ۷۵۰یک‌جا در اولین فرصت و یا۱ عدد ودر ۱۲ ساعت بعددومی را(اگر۱٫۵ رااستفاده می کنید،یکی کافیه)۲) ۴ عدد قرص LD یک‌جا در اولین فرصت و چهار عدد ۱۲ ساعت بعد.۳) قرص تری‌فازیک، ۴ عدد قرص سفید در اولین فرصت و ۴ عدد قرص سفید ۱۲ ساعت بعد.

***

بهترین و کم عارضه‌ترین قرص پیشگیری کدام است؟قرص‌های ضدبارداری گاه مانند شمشیرهای دو لبه عمل می‌کنند و مصرف نادرست آنها می‌تواند با افزایش خطر سرطان سینه، اضافه وزن، سقط جنین بعد از قطع قرص و … همراه باشد. از طرف دیگر بسته بودن فضای جامعه باعث شده بسیاری از خانم‌ها بدون مراجعه به متخصص زنان به انتخاب خود این داروها را از داروخانه تهیه و مصرف کنند که کاری عقلانی نیست، پس این مطلب را بادقت بخوانید.قرص‌های جدید اثر مردانه‌زایی ندارند قرص‌های ضدبارداری از ۲ بخش هورمونی کاملا متفاوت تشکیل شده‌اند. ماده موثر آنها اتینیل استرادیول است و قسمت دوم آنها از پروژسترون تشکیل شده است. از آنجایی که بخش اتینیل استرادیول معمولا در همه قرص‌ها ثابت است، قرص‌ها برحسب اینکه حاوی چه مقدار از این ماده باشند به قرص‌هایی با دوز بالا یا پایین تقسیم‌بندی می‌شوند. قسمت پروژسترونی قرص‌ها هم قابل تغییر است و انواع مختلفی دارد. برخی از آنها اثر ضد هورمون مردانه و برخی دیگر اثر مردانه‌زایی دارند. اکثر قرص‌های ضدبارداری که در گذشته استفاده می‌شد دارای اثر مردانه‌زایی بودند به جز چند قرصی که اخیرا وارد بازار شده‌اند ازجمله یاسمین، یاز، دیان و مارولون. مکانیسم اثر بیشتر قرص‌های ضدبارداری از طریق توقف تخمک گذاری است اما بخش پروژسترونی قرص نیز باعث کاهش ضخامت لایه داخلی آندومتر می‌شود. این حالت باعث می‌شود اگر هم تخمک‌گذاری انجام شد جنین به راحتی داخل رحم ننشیند. علاوه براین، کاهش ضخامت لایه داخلی رحم باعث مرتب شدن عادت ماهانه و کاهش خونریزی ماهانه می‌شود.آنهایی که نباید قرص بخورندمصرف قرص‌های ضد بارداری به مدت کوتاه برای مثال ۳ تا ۶ ماه معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است همیشه از قرص‌هایی با دوز پایین از جمله یاسمین، یاز، مارولون، دیان ۳۵ یا نوع ایرانی آنها مانند سیپروترون کامپاند یا LD استفاده شود. اگر این داروها  در فرد جواب داد دیگر نیازی به استفاده از قرص‌های قوی مثل HD وجود ندارد. قبل از تجویز قرص باید سابقه خانوادگی فرد پرسیده شود که نباید دیابت و فشار خون داشته باشد، وزنش خیلی بالا نباشد، بهتر است سیگار نکشد و سابقه بیماری فلبیت یا لخته شدن خون هم نداشته باشد زیرا این قرص‌ها می‌توانند باعث افزایش لخته یا ترمبوز در بدن شود به خصوص در افراد مبتلا به فلبیت می‌توانند منجر به سکته مغزی، سکته قلبی یا ترومبوز در پاها شوند. همچنین فردی که قرص ضدبارداری می‌خورد و برای مثال دست یا پایش می‌شکند و مجبور می‌شود مدتی بی‌حرکت  باشد بیشتر در خطر ترومبوز قرار دارد تا فردی که قرص مصرف نمی‌کند. علاوه براین کسانی که می‌خواهند عمل جراحی شوند حتما باید از یک ماه قبل مصرف قرص را قطع کنند چون ممکن است احتمال ترومبوز بعد از جراحی در عروق شان زیاد شود.

از روز دوم قاعدگی بخورید نه روز پنجم! هورمون‌های کنترل‌کننده تخمک‌گذاری (FSH و LH) توسط هیپوفیز ترشح می‌شوند. قرص‌های ضدبارداری با بالا بردن سطح هورمون‌های زنانه باعث می‌شوند بدن تشخیص دهد چون به اندازه کافی هورمون زنانه وجود دارد پس نیازی به ترشح ۲ هورمون اصلی FSH و LH نیست بنابراین سطح آنها بسیار کاهش پیدا می‌کند و تخمک گذاری متوقف می‌شود. برای توقف تخمک گذاری تاکید می‌شود قرص‌هایی که جدیدا در بازار هستند از جمله یاسمین، یاز و مارولون حتما از روز دوم عادت ماهانه میل شوند چون این داروها یک مقدار ضعیف‌تر هستند و شروع مصرف از روز پنجم شاید یک مقدار دیر باشد. متاسفانه دیده شده که حتی داروخانه‌ها به عادت قدیم می‌گویند از روز پنجم قرص میل شود درنتیجه بعضی بارداری‌ها با وجود مصرف قرص اتفاق می‌افتد که می‌تواند خطرناک هم باشد. قرص‌ها اگر از روز پنجم خورده شوند باید درماه اول از یک وسیله پیشگیری دیگر هم استفاده کرد اما اگر از روز دوم خورده شوند از فردای آن روز قرص تاثیرگذار خواهد بود. اگر هم شک و تردید دارید می‌توانید در ماه اول از یک روش جلوگیری دیگر هم استفاده کنید. لازم به ذکر است که مصرف هیچ قرصی بعد از روز هفتم عادت ماهانه دیگر تاثیرگذار نخواهد بود. قرص‌هایی برای زمان شیردهیدر زمان شیردهی باید از قرص‌های ضدبارداری متفاوتی استفاده کرد. این قرص‌ها مینی پیل نام دارند و فقط حاوی پروژسترون هستند و باید هر روز سر ساعت میل شوند زیرا سطح هورمون‌شان بسیار پایین است تا در شیردهی اختلالی ایجاد نکنند. مکانیسم اثر آنها فقط با نازک کردن لایه داخلی رحم و ممانعت از لانه گزینی است بنابراین خیلی نمی‌توانند جلوی تخمک‌گذاری را بگیرند و فقط در ۶ ماهی که خانم به طور کامل شیر می‌دهد موثر هستند. یعنی اگر کسی شیرخشک به کودکش بدهد تاثیر آن بسیار کمتر می‌شود و بهتر است از روش دیگری همزمان استفاده کند. سایر قرص‌های ضدبارداری نیز بهتر است هر روز سر ساعت خورده شوند اما یک مقدار جای مانور هم دارند. برای مثال اگر فرد هر شب سر ساعت ۹ قرص می‌خورد و یک شب آن را فراموش کند و فردا صبح یادش بیفتد می‌تواند قرص فراموش شده را میل کند و شب سر ساعت ۹ طبق روال عادی به مصرف قرص ادامه دهد. اما اگر بیشتر از ۲ روز فراموش کند دیگر فایده‌ای ندارد و باید آن ماه همزمان از یک روش جلوگیری دیگر نیز استفاده کند.بعد از ۳ ماه آزمایش چربی و قند خون بدهیداین داروها گاهی اوقات سردردهای میگرنی را تشدید می‌کنند یا حتی به وجود می‌آورند زیرا پروژسترون باعث احتباس آب در بدن می‌شود. استروژن موجود در قرص نیز گاهی اوقات باعث بزرگ‌تر و دردناک شدن سینه‌ها می‌شود. اگر بیمار می‌خواهد قرص را طولانی مدت مصرف کند حتما باید ۳ ماه بعد از شروع مصرف، سطح چربی‌های بدنش از جمله کلسترول و تری‌گلیسیرید و همچنین قند خونش را اندازه‌گیری کند زیرا این قرص‌ها در تعداد کمی از افراد می‌تواند باعث افزایش چربی‌ها و قند خون شوند که اگر این مشکلات با رژیم غذایی همزمان، اصلاح نشوند باید مصرف قرص قطع شود. فقط برای موارد اورژانسیقرص‌های اورژانسی یا «Morning-After Pills»در گذشته بیشتر از نوع HD بودند، درحال حاضر قرص‌های پروژسترونی به نام لونژیل موجود هستند که فقط پروژسترون دارند. طریقه مصرف‌شان هم به این صورت است که یک عدد بعد از رابطه جنسی و یک عدد ۱۲ ساعت بعد خورده می‌شود. این داروها فقط در ۷۲ ساعت اول بعد از مقاربت قابل استفاده هستند و هرچه زودتر مصرف شوند تاثیرگذاری‌شان هم بیشتر است. مصرف این قرص‌ها باید محدود باشد چون درصد موفقیت‌شان در حد ۸۵ درصد است و اصلا جلوی تخمک گذاری را نمی‌گیرند بلکه سطح هورمون را بالا می‌برند و بعد سطح هورمون دوباره پایین آمده و یک قاعدگی اتفاق می‌افتد، درنتیجه بارداری رخ نمی‌دهد. بهتر است خانم‌هایی که رابطه دارند این قرص را در منزل داشته باشند تا اگر کاندوم پاره شد یا خوردن قرص ضدبارداری فراموش شد بتوانند از آن استفاده کنند. خطر سقط جنینبرخی افرادی که برای مدت طولانی از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند بعد از قطع قرص دچار عادت ماهانه نشدن یا آمنوره بعد از قطع قرص می‌شوند زیرا یکی از مکانیسم‌های اثر قرص‌ها بالا بردن هورمون شیر یا پرولاکتین است. قاعدگی‌ها معمولا باید چند ماه بعد از قطع قرص برگردند و اگر برنگردند یعنی تخمک‌گذاری انجام نمی‌شود و شانس بارداری کم می‌شود. در این صورت فرد باید حتما از لحاظ هورمونی بررسی شود. اما اگر قرص برای مدت کوتاه استفاده شود معمولا این حالت رخ نمی‌دهد. مصرف طولانی‌مدت باعث می‌شود ضخامت آندومتر آنقدر نازک شود که گاهی اگر بارداری هم اتفاق بیفتد منجر به سقط می‌شود. بالای ۴۰ سال با احتیاط معمولا بدن همه افراد به قرص‌ها یکسان جواب نمی‌دهد. ممکن است یک نفر بیشتر با یاز سازگاری داشته باشد و فردی دیگر با یاسمین یا دیان و … بنابراین باید قرص‌ها را امتحان کرد. در هر صورت بهتر است در مرحله اول از داروهای جدید مثل یاز، یاسمین، دیان، مارولون و … استفاده کرد و بعد اگر مشکلی بود نوع قرص را عوض کرد. لازم به ذکر است که سیگاری‌های بالای ۳۵سال بهتر است اصلا از قرص‌های ضد بارداری استفاده نکنند. همچنین در افراد بالای ۴۰سال باید خیلی با احتیاط تجویز شوند. بیشتر از ۴ سال مصرف نکنیداستفاده از این قرص‌ها به مدت طولانی و بدون توقف اصلا توصیه نمی‌شود. همانطور که ذکر شد این قرص‌ها حاوی هورمون اتینیل استرادیول هستند. در واقع گروه اتینیلی که به این استردیول اضافه شده است باعث می‌شود هورمون به مدت طولانی در بدن باقی بماند، یعنی اگر قرصی امروز قطع شود چند ماه طول می‌کشد تا کل دارو از بدن خارج شود و از آنجایی که این هورمون می‌تواند تحریک‌کننده سرطان سینه باشد توصیه می‌شود قرص با فواصل ۳ ماهه استفاده و یک ماه توقف یا ۶ ماهه استفاده و ۲ ماه توقف مصرف شود. درکل استفاده از قرص بیشتر از ۴ سال به خصوص به طور ممتد خیلی توصیه نمی‌شود.

 

دقت شود

قرص‌های ضدبارداری(ECPs) اورژانسی

بانامهای: پیش‌گیری اضطراری  /قرص صبح روز بعد

(Morning-after Pill)/

قرصهای تحت فشار،معروفند

روش مصرفشان باشرایط عادی ویا مسافرت متفاوت هست

***

کارکردوعملکرد”قرص”اورژانسی

قرص های اورژانسی-خونریزی بعدازمصرف-احتمال حاملگی

روش اورژانس پیشگیری از بارداری روشی است که پس از تماس جنسی بدون استفاده از روش‌های مطمئن پیشگیری از بارداری و یا هر موردی که احتمال حاملگی ناخواسته وجود داشته باشد، اعمال می‌گردد. این روش یکی از روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری محسوب می‌شود.

توجه: روش اورژانس پیشگیری از بارداری بعنوان یک روش دائمی پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

• عوارض– تهوع و استفراغ در حین مصرف– اختلال قاعدگی– سردرد و سرگیجه

در صورتی که فرد با مصرف قرص اورژانس باردار شود، تاثیری بر روی جنین نخواهد داشت و سبب بروز ناهنجاری در جنین نخواهد شد و نیاز به ختم حاملگی نیست.

• نکات– قرص‌ها را با شکم خالی مصرف نکنید.– اگر قرص‌ها تا کمتراز۲ ساعت پس از مصرف، استفراغ شوند باید دوباره مصرف قرص‌ها را آغاز نموده و با ضدتهوع مصرف کنندیعنی آن قرص خوردهه باطل می شود– برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ نیم ساعت قبل از مصرف قرص‌های اورژانس و ۴ الی ۶ ساعت پس از مصرف این گونه قرص‌ها ازز یک قرص ضد تهوع استفاده شود.– حداکثر دفعات استفاده از قرص‌های اورژانس در هر سیکل قاعدگی فقط یکبار است.– در یک سیکل قاعدگی نمی‌توان چندین نوبت از قرص‌های اورژانس استفاده کرد زیرا منجر به بروز اختلالات شدید قاعدگی، افزایش خطا وو افزایش احتمال باروری می‌شود.– معمولا ۳ الی تا یک هفته  و(دربعضی ازموارد۲هفته نیزگزارش شده است)پس از مصرف قرص‌های اورژانس قاعدگی اتفاق می‌افتد.– اگر پس از مصرف قرص‌های اورژانس تا ۳ هفته قاعدگی اتفاق نیفتاد. باید آزمایش BHCGG انجام شود.

• زمان شروع مصرف قرص اورژانسمصرف قرص بلافاصله پس از تماس مشکوک حداکثرتا ۷۲ ساعت (ترجیحاً۵۰ساعت)بعد از آن امکان پذیر می‌باشد. اگر زمان مورد نظر از ۷۲ ساعت بگذرد، مصرفف قرص اورژانس بی‌فایده خواهد بود.ولی ضررش بقوت خودباقیست

• نحوه مصرف انواع قرص‌های اورژانس جهت پیشگیری از بارداری (فقط یکی از روشهای زیر باید انتخاب شده و به طور کامل انجام شود).۱٫ قرص HD: 2 عدد در اولین فرصت تا ۷۲ ساعت بعد از تماس مشکوک/ ۲ عدد ۱۲ ساعت بعد از آن۲٫ قرص LD: 4 عدد در اولین فرصت تا ۷۲ ساعت بعد از تماس مشکوک/ ۴ عدد ۱۲ ساعت بعد از آن۳٫ قرص تری فازیک: ۴ عدد قرص سفید رنگ در اولین فرصت تا ۷۲ ساعت بعد از تماس مشکوک/ ۴ عدد قرص سفید ۱۲ ساعت بعد از آنن (قرص‌های مرحله سوم)۴٫ قرص لوونورجسترول: ۷۵۰/.یک عدد در اولین فرصت تا ۷۲ ساعت بعد از تماس مشکوک/ یک عدد ۱۲ ساعت پس از آن یا یکعددد۱٫۵

البته باید توجه داشت اگر شروع مصرف قرص‌های اورژانس کمتر از ۱۲ ساعت باشد میزان اثر بخشی آن بیشتر است.تا۴۸ساعت تضمین است”منتفی شدن بارداری”

مزیت قرص‌های پروژسترونی (لوونورجسترول) آن است که به دلیل وجود پروژسترون و نداشتن استروژن، عوارض قرص‌های ترکیبی را ندارند و حالت تهوع و استفراغ و سردرد و سرگیجه با مصرف این گونه قرص‌ها بسیار کاهش می‌یابد و میزان اثر بخشی آن نسبت به قرص‌های ترکیبی بیشتر است (حدود ۹۹ درصد) و از طرفی بعلت آنکه در هر وعده مصرف قرص، تنها یک عدد قرص استفاده می‌شود مصرف آن از نظر روحی برای فرد، راحت تر است.باید به یک نکته توجه داشت اگر فردی از داروی فنی توئین یا ریفامپین استفاده می‌کند و ناچار به استفاده از قرص اورژانس مانندد لوونورجسترول باشد، از آنجایی که این قرص ها اثر قرص‌های هورمونی را کاهش می‌دهند باید تعداد آن را به ۲ عدد در هر وعده رساند (۲ عدد لوونوجسترول در اولین فرصت/ ۲ عدد ۱۲ ساعت بعد) توجه: قرص‌های پیشگیری از بارداری اورژانس از بیماری‌های قابل انتقال از راه تماس جنسی و ایدز پیشگیری نمی‌کنند. گردآوری /: مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تهران

***

پرسش وپاسخ

برای پیشگیری از بارداری به وسیله ی قرص لوونورژسترول، باید حتما ۲ عدد یک‌جا در اولین فرصت و ۱ عدد در ۱۲ ساعت بعد مصرف شود تا یشترین اثر رو در پیشگیری از بارداری داشته باشه

از نظر فیزیولوژیکی احتمال بارداری در ۵روز اول پس از اتمام پریود کم است اما در صورت تخلیه منی در واژن حتما باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنی 

و اما اگر سوال شما رو درست فهمیده باشم شما در روز سوم قاعدگی زمانی که هنوز پاک نشدی نزدیکی داشتی که در این روزها به خاطر از بین رفتن دیواره رحم در اثر تغییرات هورمونی امکان بارداری وجود نداره و حتی نیاز به مصرف قرص ضد بارداری هم نیست (( البته در صورتی که حداقل یک روز پس ار نزدیکی هم هنوز خونروش داشته باشی که اگر نداشتی باید از همون روش اول استفاده کنی))

البته توصیه می شه که در زمان خونریزی (پریود) نزدیکی انجام نشه چون باعث بیماری های عفونی در هر دو طرف میشه  

اگر بیش از ۵ روز از رابطه جنسی گذشته باشد وهیچ اقدامی انجام ندادین ،  می‌توان با یکی از این روش‌هااز بارداری ناخواسته جلوگیری نماید:۱) قرص لوونورژسترول، ۲ عدد یک‌جا در اولین فرصت و ۱ عدد در ۱۲ ساعت بعد۲) ۴ عدد قرص LD یک‌جا در اولین فرصت و چهار عدد ۱۲ ساعت بعد.۳) قرص تری‌فازیک، ۴ عدد قرص سفید در اولین فرصت و ۴ عدد قرص سفید ۱۲ ساعت بعد.و در بعضی از کشورها هم از ۲ عدد قرص HD در اولین فرصت و ۲ عدد ۱۲ ساعت بعد استفاده می‌شود که البته به دلیل هورمون بالا و عوارض، کمتر توصیه می‌شود. قرص لوونورژسترول با اسامی تجاری مختلفی در بازار موجود است ولی در مراکز بهداشتی‌درمانی به نام LNG یا لوونورژسترول در اختیار مراجعه‌کننده قرار می‌گیرد.

***

قرصهای لونژیل – لونرژسترل یا اووسیزـ مصرف قرص اول در۴۸ ساعت اول پس از نزدیکی و ترجیحا بلافاصله پس از نزدیکی مشکوک و قرص بعدی ۱۲ ساعت بعدـ مصرف ۲ عدد یک جا در اولین فرصت در۴۸ ساعت اول پس از نزدیکی مشکوکـ هرچه زودتر این داروها مصرف شوند ، موثرتر خواهند بود و گرچه در بعضی از منابع بر اثر بخشی آنها تا ۱۲۰ ساعت ـ ۵ روز ـ پس از یکک نزدیکی مشکوک تاکید شده ، بهترین زمان مصرف آنها تا۴۸ ساعت اول ـ۲ روز ـ پس از نزدیکی مشکوک است.

سعی کنید اولین قرص را در اولین فرصت پس از برقراری رابطه جنسی مشکوک بخورید. قرص بعدی را نیز۱۲ ساعت بعد مصرف کنید. پس از آن دیگر قرصی مصرف نکنید و منتظر خونریزی باشید معمولا خونریزی ظرف ۷ روز پس از مصرف آخرین قرص اتفاق می افتد. در طی این مدت دیگر رابطه جنسی نداشته باشید یا حتما از یک روش مطمئن استفاده کنید. ظرف ۳ تا ۱۰ روز پس از روش اورژانس، دچار خونریزی می شوید ،این خونریزی به معنی ریزش استر رحم-اندومتر- است بنابراین دیگر محصول حاملگی در رحم جایگزین نشده و بارداری رخ نخواهد داد. بنابراین این خونریزی به معنی این است که شما در این سیکل باردار نشده اید.در صورت تعویق خونریزی پس از ۱ هفته تا ۱۰ روز برای آزمایش بارداری مراجعه کنید.

بهتر است قرصها را با شکم خالی نخورید ، اگر تا ۲ ساعت پس از مصرف قرصها استفراغ کردید ، مجددا قرص را بخورید.ـ به خاطر داشته باشید بیش از یک نوبت در یک سیکل قاعدگی از این روش استفاده نکنید.برخی داروها اثر این قرصها را کاهش می دهد ،، مثلا اگر از فنی توئین یا ریفامپین استفاده می کنید ، اثر این روش کم می شود بنابراین در صورت مصرف همزمان این داروها باقرصهای پیشگیری ، تعداد قرصهای پیشگیری را دو برابر کنید.

قرص ضد بارداری چگونه در بدن عمل می کند

یکی از تاثیرات منفی قرص ضد بارداری افزایش متابولیزم هورمون استروژن است، استروژن مازاد سبب افزایش میزان عنصر مس در سرم خون می گردد. ازدیاد این عنصر در خون تغییرات منفی جسمانی و روانی از قبیل نوسانات خلق و خوی، افسردگی، بی قراری و اضطراب،افزایش فشار خون، ریزش مو و غیره را به دنبال دارد.

مس یک اکسیدان قوی است و سبب تولید رادیکال های آزاد می شود که باعث تخریب ویتامین هایی که خاصیت آنتی اکسیدان دارند از قبیل ویتامین ای، ث و سایر ویتامین ها و مواد معدنی از قبیل ب۶، روی، سلنیوم، منیزیم و بروز مشکلاتی از قبیل ضعف غدد فوق کلیوی، خستگی زودرس، تخریب پوست و غیره می شود.

میزان بالای استروژن نیز فاکتوری مهم در ابتلا به سرطان به ویژه سرطان سینه و دهانه رحم است.

قرص ضد بارداری به طرق دیگر نیز به بدن آسیب می رساند از جمله تاثیر منفی بروی کبد و کلیه ها

عوارض جانبی ، به دلیل تغییرات هورمونی و بیوشیمیایی است که در بدن بوجودمی آورد، تغییرات بیوشیمیایی در صورت مصرف طولانی مدت ، می توانند سبب بروز عوارض و مشکلات جدی و خطرناک شود

 ***

تداخلات دارویی Drug Interactionsside effects

بعضی آنتی بیوتیک ها که برای درمان عفونت ها استفاده می شوند( آمپی سلین ، تتراسایکلین) ٬ ممکن است تأثیر قرص جلوگیری از بارداری را کمتر کنند

اما بعلت فوی بودن “اورژانسی ها”-داروهای دیگر ممکن است توسط این قرص ها تحت تاثیر قرار بگیرند که آن بیماران  بایدباپزشک خودمشورت کنند.

ترانس امیک اسید( Tranexamic Acid)

کاربامازپین (Carbamazepine)

فنتانیل(Fentanyl)

ایزوترتینوئین(Roaccutane)یا آکوتان (Accuntane)

میتوتان( Mitotane)

تئوفیلین(Theophylline)

تیزانیدین(Tizanidine)

و داروهای ضدتشنج

بستنی زغالی
بستنی زغالی نسل جدیدی از بستنی است که  از طعم دهنده زغال چوب گیاهی استفاده می شود

زغال چوب موجود درآن مانند یک سم زدا تمامی مواد شیمیایی موجود در معده و دستگاه گوارش را جذب کرده و از بین می برد و باعث بی اثرشدن داروهای هورمونی تنظیم کننده بارداری می شود واگر در یک ماه چندین نوبت از این بستنی استفاده شود امکان بارداری  حتی با وجود مصرف  قرص های ضد بارداری وجود دارد.

پیراسته فر۱۲۱۱مطلب نوشته است .

سلام تورو خدا جواب منو بدین من دوروز پیش با نامزدم معاشقع داشتم اب منی  نامزدم کلا خالی شد رو واژنم و من باکره هستم البته نمیدونم رفت داخل واژن یا ن???ولی بعد از چند دیقه شستمش ولی استرس دارم ک حامله باشم و بعد ۲۰ ساعت قرص اورژاانسی ال دی ۴ ساعت باهم و بعد از ۱۲ ساعت ۴ قرص دیگر باهم خوردیم از اونجایی که من اصلا تاحالا ال دی نخورده بودم بعد از مصرف دومین دوره ینی ۴ قرص بعدی صبحش دچار حالت تهوع شدید شدم و اسهال و استفراغ گرفتم ایا امکان بارداری من وجود دارد؟تورو خدا جواب منو زود بدین استرس دارم لطفا
لطفا ب من بگین تورو خدا خیلی حیاتیه برام این موضوع????

سلام
من پاسخ رابه ایمیلت فرستادم
وایمیلت راهم ازاینجابرداشتم برای احتیاط

با سلام 
من هم دقیقا مشابه خانم آرشین هستم” میشه لطفا کمکم کنید ? الان ۳۴ ساعت از رابطه ام گذشته میخوام ۲قرص hd بخورم” ۱۲ساعت بعد ۲قرص دیگر” چون دفعه اولمه مشکلی واسم پیش نمیاد ???? امکان بارداری چقدره ?? قرص رو مصرف کنم ??? قبلش قرص ضد تهوع بخورم ?
ممنون میشم کمکم کنید 

سلام
باایمیلم تماس بگیرید.چندتاسؤالموجواب بدین تابگم چه کنیدpirastehfar2@yahoo.com

سلام من این ماه به قصد بارداری نزدیکی داشتم ولی ۱۰ روز آخر دوره پریودم سفر کربلا برام پیش آمده که میخوام قرص ال دی بخورم که اگه حامله نبودم پریود نشم سوالم اینه اگه حامله شده باشم خوردن قرص باعث سقط میشه؟
چون استرس داشتم روز ۱۹ دوره تخمک گذاری داشتم و از روز ۲۳ میخوام به مدت یک هفته قرص بخورم

سلام
تست بارداری دادی؟نتیجه؟

سلام هنوز تست ندادم چون دوره ام تموم نشده و الان موقع تخمکگذاری هست

دوره پریودم از ۲ بهمن شروع شده و با تست ال اچ که گذاشتم فکر میکن ۱۸ یا ۱۹ بهمن زمان تخمک گذاریم بود و ۲۵ بهمن سفر در پیش دارم و میخوام از ۲۳ قرص ال دی بخورم

 سلام وخسته نباشید.توروخدازودارجوابموبدیدخیلی عصبی شدم.من ۱۱بهمن رابطه بدون جلوگیری ذاشتم وکل منی داخل واژنم ریخته شدمن نیم ساعت بعد۵عددقرص ال دی خوردم و۱۲ساعت بعدش یادم رفت مصرف کنم و۳۲ساعت بعدش یادم اومد.یعنی من دوشنبه که ظهرساعت ۲ظهربعدازرابطه قرص ال دی مصرف کردم. ۱۲ساعت بعدش یادم رفت و۳۲ساعت بعدش که شد۲نصف شب سه شنبه یادم.اومدو۴عددمصرف کردم و۱۱ساعت بعدش ۴عددمصرف کردم والان ۱۰روزازمصرف قرص گذشته .ضعف پاودل درددارم ولی هنوزپریودنشدم ایاامکان بارداری وجودداره؟؟؟البته من توماه آذریعنی۲ماه پیش یه سقط داشتم .توزوخداکمکم کنیددارم دیوونه میشم ممنونم ازتون

سلام فاطمه خانم عزیز
با این توصیفی که کردی ،احتمال بارداری نیست
واما اون درد ها عوارض داروهاست وسکس که ترشحات را دستخوش تغییرکرده

سلام جواب من رو ندادید
خوردن قرص ال دی در صورت بارداری باعث سقط میشه یا نه ؟

سلام
اگربارداری اتفاق افتاده ،موجب سقط نمی شود

سلام،خسته نباشید
من ازقرص هاى ضدباردارى استفاده میکنم،هنگام رابطه با همسرم مقدارى از مایع منى وارد واژن شد،با اینکه قرص مصرف میکنم ولى براى اطمینان آیا باز هم نیاز هست از روش جلوگیرى اورژانسى استفاده کنم؟
اصلا میشه همراه با قرص ضد باردارى از لونژیل هم استفاده کرد؟
ممنون میشم اگر پاسخ بدید

سلام،خسته نباشید
من ازقرص هاى ضدباردارى استفاده میکنم،هنگام رابطه با همسرم مقدارى از مایع منى وارد واژن شد،با اینکه قرص مصرف میکنم ولى براى اطمینان آیا باز هم نیاز هست از روش جلوگیرى اورژانسى استفاده کنم؟
اصلا میشه همراه با قرص ضد باردارى از لونژیل هم استفاده کرد؟
ممنون میشم اگر پاسخ بدید

سلام الهام خانم عزیز

قرص لونژیل یا همان لوونورژسترول نوعی قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی است

سلام خسته نباشید من حدود دو هفته است که قرص راقطع کردم و در این مدت رابطه ای نداشتم اما هنوز پریود نشدم دو بار هم از بی بی چک استفاده کردم و هر دوبار جواب منفی بود سوالم اینه علت پریود نشدنم چی هست؟

سلام فرزانه خانم

تست خون(BHCG) بدهید

سلام ببخشید من یک هفته و نیم پیش روز دوشنبه ی قرص ضد بارداری انداختم بعدش دیگه ننداختم تا ۴شنبه که با همسرم نزدیکی کردم و همه ی آب منی تو واژنم خالی شد فرداش پریود شدم آیا احتمال حاملگی هست؟پسرم ده سالشه و ده ساله هیچ روشی استفاده نکردم و طبیعی جلوگیری میکردم لطفا راهنماییم کنید

درضمن بارداری به روش سکس هم مربوطه؟یعنی سکس ما حالت نشستن من روی همسرم بود و اینکه امکان داره آب منی برگرده و داخل نره؟

سلام نسیم خانم
شماچه قرصی استفاده کردی؟وچگونه
هرکدام روش مصرف مخصوص دارند

قرص” LD”ال دی- (۴ قرص در نوبت اول و “۱۲ساعت بعد”۴ قرص در نوبت دوم خورده شود/ مجموع ۸ قرص)
قرص”HD “اچ دی ( ۲ قرص در نوبت اول و “۱۲ساعت بعد”۲ قرص در نوبت دوم /مجموع ۴ قرص)
قرص تری فازیک سفید( ۴ عدد با هم ،بعداز ۱۲ ساعت – ۴ عدد دیگرخورده شود/مجموع۸ قرص)

قرص(اووسیز) لونژیل یا لوونورژسترل levonorgenstrel (هر بسته ی آن دو تایی است) مرحله اول یکی مصرف ‌شود. سپس ۱۲ ساعت باید دومین قرص را بخورید.

هم می توان یکبار از قرص لونژیل۱٫۵ میکروگرمی آن استفاده کرد و هم از روش هر ۱۲ ساعت ۲ قرص ۷۵۰ میکروگرمی-یعنی اگرلونژیل ۰٫۷۵ میل باشد ۲ تا باید خورد ولی ۱٫۵ میل باشد ۱ عدد مصرف شود
لورژسترول ۴ ساعت طول می کشد تا اثر کند اما اثر ضدبارداری آن ممکن است به طور کامل ۱۴ روز بعد ظاهر شود

عملکردقرص های ضدحاملگی
داروهای ضدبارداری-مانع رها شدن تخمک می‌شود. همچنین از لانه‌گزینی تخمک و انتقال تخمک بارور شده در لوله‌های رحمی جلوگیری می‌کند. همچنین موجب جلوگیری از ورود اسپرم به رحم به دلیل ضخیم‌تر کردن مخاط گردن رحم است.(حالت فریب دادن رحم رادارد) مخاط گردن رحم را ضخیم تر میکند بطوری مانع ورود اسپرم به داخل رحم می شود بدین ترتیب جلوی بارداری گرفته می شود

شروع تأثیر دارو: نورژسترول ۴ ساعت طول می کشد تا اثر کند اما اثر ضدبارداری آن ممکن است ۱۴ روز بعد ظاهر شود

من ال دی مصرف کردم بعد رابطه هیچ قرصی ننداختم فقط میخوام بدونم امکان بارداری با اون شرایط هست؟
در ضمن قبل رابطمون تازه یک دوره شروع کرده بودم هر روز سروقت مینداختم اما دوسه روز آخر ی روز درمیان شد و یبارم دوتارو باهم انداختم بعدش وسطش ننداختم و دوشنبه یکی انداختم.دیگه ننداختم و چارشنبه تو رابطمون اتفاق افتاد.که دوروز بعد پریود شدم.پریود شدنم یعنی باردار نیستم؟یا اثر قرصا نمیذاره باردار بشم؟

سلام
نگران نباشید
اولاً بعدازقطع فرص زمان میبره تا رحم خودشوآماده کنه برای پذیرایی ازاسپرم
دوماًزمان تخمکگذاریت نبوده
پس احتمال بارداری بعیده

سلام وقتتون بخیر من ٢١ روز یاسمین خوردم و ۶ روزبعد اینکه قطع کردم رابطه بدون جلوگیری داشتم،الان ١۵ روزه که قرص رو قطع کردم ولی پریود نشدم.ایا احتمال داره که باردارم،البته من به سختی پریود میشم و سالهاست که به زود قرص مدروکسی پروژسترون یا امپول یا شیپروترون پریود میشم.دو دوره قیل از مصرف یاسمین رو هم با کمک مدروکسی پروژسترن پریود شدم،خواهش میکنم جواب بدید دو روزه زندگیم عذا شده از ترس بارداری

سلام دلارا خانم عزیز
احتمالاً شمابه”آمنوره ثانویه”مبتلاهستی
قد،وزن تان؟
آفزایش وزن دارید؟یاکاهش وزن
آیااسترس هم داری؟حساسی وزودبهم می ریززی؟
آیا به پرمویی(هیرسوتیسم)هم مبتلا هستی؟
تست تخمدان دادی؟کیست تخمدان
پرولاکتین شماهم بایدبررسی شود
آیادرخانواده کسی به آمنوره مبتلا هست؟
معمولاً درچنین مواردی از”آمپول” پروژسترون‌ و یا استروژن‌ برای درمان‌ و تشخیص‌ استفاده‌ می کنند
اگر پروژسترون‌ قطع‌ شود و خونریزی‌ قاعدگی‌ رخ‌ بدهد، نشان ازسلامتی دستگاه‌ تناسلی‌ شماست‌.
همه این مواردبایدزیرنظرمتخصص باشد

با سلام و شب بخیر من وزنم تغییر نکرده ولی مدت هاست که هرچقدر هم مقدار غذام زیاد باشه چاق نمیشم.قدم ١٧٠و وزنم  ۶٠ هست.٢٧ سالمه.تنبلی تخمدان دارم و اگر قرص نخورم کیسته تخمدتانم یک ماهه حتی ممکنه به ۵٠ میلی هم برسه.ولی الان مشکلم اینه که ایا دلیل اینهمه تاخیر میتونه به خاطر بارداری باشه؟؟؟؟چون تا اخر هفته به دکتر و ازمایشگاه دسترسی ندارم..بسیار متشکرم از راهنمایی های خوبتون

عذر میخوام که ناقص ارسال  کردم جواب رو بله اخیرا با مصرف پروژسترون دچار پر مویی شدم،پرولاکتینم تا بحال بالا نبوده ولب مادرم هم قائدگی های نا منظم داشتن قبلا به طوری که در زمان باروریشون هیچ وقت منظم نبوده پریودشون.و اینکه استرس بسیار بسیار زیادی به خاطر شرایط زندگیم دارم.ولی اینها هیچ کدوم جدید نیست و از خیلی قبل ها این مشکلات رو داشتم ولی اولین باره که بعد قطع قرص ضد بارداری اینهمه تاخیر در پریود دارم.باز هم ممنون

با عرض سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم مشکلی برای اینکه قرص ١.۵ میلی گرمی لونژیل را داخل هواپیما ببرم هست یا خیر؟
با تشکر

سلام خانم دکتر ببخشید من نتونستم سوالمو اینجا بپرسم فرستادم به ایمیلتون جسارتا خیلی ضروریه خواهش میکنم جوابمو بدین 

با سلام، بنده با نامزدم چند روز پیش رابطه داشتم و  نامزدم  از دوتا قرص اورژانسی فقط یکیشو خورد، میخراستم بدونم چقدر احتمال حاملگی وجود داره ؟! اینم باید بگم که رابطه ما فردای اون روزی اتفاق افتاد که نامزدم دوران پریودش تموم شد، ممنون میشم پاسخگو باشید دکتر عزیز

سلام آقای محترم
ازادبیات سؤال زنانه ات هم میشدفهمید که “زن”نیستی!
چون نمیدونی چگونه بایدسؤال کرد
قرصهای اورژانسی چندنوع هستند وهرکدام روش مصرفشون متفاوت هست،خانمها وقتی کلمه “اورژانسی”را می آورند،بلافاصله نام قرص رامی برن وچگونگی مصرف
ودیگراینکه میگن که چندساعت بعدازسکس ،قرص مصرف شد
وشایدلازم باشه ازاتفاقات “فعل وانفعالات”درونیشون چیزی بگن
پس بااین توضیحات ناقص چیزی نمیتونم بگم

سلام دکتر عزیز، نامزد بنده  یک عدد از قرص های اورژانسی دوز ٠.٧۵ رو خورد ولی دوزدیگشرو نه . واینکه این قرص ١:٣٠ دقیقه بعد از رابطه ما مصرف شد، وموضوع دیگه اینکه ما روز بعد اتمام دوره ماهانش ارتبااط داشتیم،  از لحاظ احساسی هم یه مقدار تغییرات داشته ایشون و اینکه  الان موندیم که ایشون حامله شدن یا نه ممنون میشم ازتون

سلام

احتمالاًقرص لونژیل (لونرژسترل یا اووسیز)بوده که نامزدت خورده
اگر۱٫۵را یکی هم میخورد حالا مطمئن بودی که خطررفع شده
حالا بااین وضعیت هم احتمال بارداری کم هست وبقیه باکرام الکاتبین است،امیدواریم که اتفاق ناگواری رخ ندهد

سلام من به خاطر یه سفر زیارتی برای اولین بار در طول عمرم به مدت ده روز قرص ال دی خوردم…سه روزبعد از قطع قرص پریود شدم.عصر پریوذی درد وحشتناکی داشتم بعد از دو سه ساعت ک درد خوب شد یک زائده ی بلند قدر یک انگشت و لوله ای مانند از رحمم خارج شد خواستم بدونم اون چی بوده

سلام مینا خانم
جای نگرانی نیست،فکربدبدل راه نده
آن احتمالا خون لخته شده بوده که باتأخبرخارج شد

سلام ، خسته نباشید
من و نامزدم تو ایام تخمک گذاری من رابطه داشتیم ، احتمال این رو میدیم که اسپرم ایشون به واژن من رسیده باشه ، من هنوز دختر هستم ، به خاطر خونوادم که متوجه نشن ۱۹ ساعت بعد قرص اووسیز مصرف کردم ۲ تا ، ۱۲ ساعت بعدش هم دو تای دیگه ، می خوام بدونم با توجه به این که دوز اول رو ۱۹ ساعت بعد از رابطه مصرف کردم چقدر احتمال حاملگی هست ؟ و کلا بعد از مصرف قرص ها چه علائمی دارم که نشون بده که من حامله هستم یا نه ؟ تو رو خدا جواب بدید ما ۱ ماه نامزدی کردیم شرایط عقد نداریم هنوز ، ممنون

سلام ساراخانم عزیز
میلادفاطمه زهرا راتبریک میگم وپیشاپیش فرارسیدسال نوراهم تبریک میگم
وامابااین چیزهایی که گفتی، احتمال حاملگی صفره
اگردوست داری درموردفعل وانفعالات دوران شکل گیری نطفه وجنین وعلائم بارداری اطلاع داشته باشید به این ۲
لینک سربزنhttp://www.pirastefar.ir/?p=5656http://www.pirastefar.ir/?p=10626

سلام ، من هم تبریک میگم پیشاپیش عید رو به شما و این میلاد رو ، ممنون از پاسختون ، فقط چند تا سوال میمونه ، یکم استرس دارم ، ببخشید که تعداد سوالام زیاده ۱٫ این که با توجه به این که قرص اووسیز مصرف کردم کی پریود خواهم شد ؟ ۲٫ تو متن خوندنم که ۳ تا ۱۰ روز ، یعنی زودتر از ۳ روز نمیشه ؟ ۳٫ و تو این بازه ی یک هفته ای چه روزیش احتمالش بیشتر هست ؟ ۴٫ بعد اگه خونریزی باشه باید مثل پریودی باشه یا لکه بینی ؟ ۵٫ و اگر خدایی نکرده خونریزی نداشتم باید چیکار کنم ؟ ۶٫ تو متن نوشته بودید این دسته از قرص ها ۱۴ روز بعد تاثیرشون رو نشون میدن ، این یعنی چی ؟ یعنی ۱۴ روز بعد از مصرف پریود میشن ؟ یعنی بعد از اون باید آزمایش داد ؟ یا بعد از ۱۰ روز ، خیلی خیلی ممنونم ، لطف بزرگی می کنید تو عید مشاوره گرفتن از دکترا و ماماها اونم با شرایط من سخته ممنون که کمک می کنید

سلام-سال نویتان مبارک
اماپاسخ:
معمولا خونریزی ظرف ۷ روز پس از مصرف آخرین قرص اتفاق می افتد.
درمدت حدود۳ تا ۱۰ روز پس از روش اورژانس، دچار خونریزی می شوید

من همیشه قرص استفاده میکنم ، ولی ماه قبل اشتباهی به قرص رو نخوردم! قرص روز ٢١ ام رو نخوردم! تو دوره جدید دقیقا روز تخمک گذاریم نزدیکی داشتم و منی داخل واژنم رفت! قرصم رو شروع کرده بودم طبق معمول! ممکنه قرص اثر نکنه!؟؟ بخاطر نخوردن یکی از قرص ها تو دوره ماه قبلم!؟؟!

سلام میتراخانم
سال نویت مبارک
واما پاسخ سؤالت
خوب بودبرای جواب مناسب-نام قرص وشروع مصرف قرص را(ازچه ماه،سال)واینکه چندسالته واینکه مجردید وباکره ویا متأهل رامی گفتید

من متاهل هستم عزیزم
و حدود ٨ ماه هس که متناوت میخورم قرص مارولین رو
٢٩ سالمه

سلام ببخشبد سوال من اینه که من بهمن ماه با نامزدم رابطه داشتیم منی برخورد نکرد ولی برای ترس از پیشاب قرص ال دی طبق دستور مصرف کردم روز ۱۱اسفند (درست به موقع)پریود شدم مثل همیشه اما الان ۲روز از زمان پریودم میگزره ولی هنوز نشدم علایم پریودی دارم ولی نشدم میخواستم بدونم امکان بارداری وجود داره؟

سلام مهشیدخانم عزیز
وقتی پریودشدی یعنی “بارداری”منتفی است
واماتأخیر پریود بعدازخوردن قرص اورژانسی طبیعی است،آن قرصهااختلال درترشح هورومونهاایجادمیکنند.

سلام خسته نباشید.من ۲۹لسفندباهمسرم نزدیکی داشتم وکل آب منی داخل رحم من ریخته شد.من همان موقع ۴قرص ال دی و۱۲ساعت بعد۴قرص دیگرخوردم ولی پریودم عقب افتاده .توروخداکمکم کنیدمن تودوران عقدهستم واینکه خانواده ام خیلی تعصبی هستن وحاملگی دردوران عقدراخیلی بدمیدونن.دارم دیوونه میشم لطفاکمکم کنید.الان حدودا۵روزه که پریودم عقب افتاده

سلام
نگران نباشید
بااین وضعیتی که تعریف کردی”بارداری”منتفی است
وبی نظمی پریودهم ناشی از مصرف قرص هاست

سلام خسته نباشید.شرمنده دوباره سوالم روتکرارمیکنم ببخشبدتوروخدا.من ۳۰لسفندباهمسرم نزدیکی داشتم وکل آب منی داخل رحم من ریخته شد.من همان موقع ۴قرص ال دی و۱۲ساعت بعد۴قرص دیگرخوردم ولی پریودم عقب افتاده .توروخداکمکم کنیدمن تودوران عقدهستم واینکه خانواده ام خیلی تعصبی هستن وحاملگی دردوران عقدراخیلی بدمیدونن.دارم دیوونه میشم لطفاکمکم کنید.الان حدودا۵روزه که پریودم عقب افتاده.جوابم رودادیدولی من ۳۰اسفندپاک.شدم وهنوزپریودنشدم شماگفتیدمنفیه پس چرامن پریودنمیشم.خیلی عصبی شدم بخدا.لطفاکمکم کنید

سلام دخترعزیزم
فاطمه جان !من همون موقع گفتم که این حالت(تأخیرپریود)غیرطبیعی نیست
یعنی جای نگرانی نیست-حرص وجوش هم نخور
استرس سیستم ایمنی بدنتوبهم می ریزه
خیالت راحت باشه (باردارنیستی )وسیکل قاعدگیت ازماه دیگر منظم خواهدشد

سلام خسته نباشید خواهش میکنم جواب بدین
من با نام نامزدم یه رابطه ی کوتاه داشتم ولی از پشت فقط یبار آلت اون اومد یکم جلوتر البته خشک بود کاملا( این اتفاق ۱۴ روز بعد از پریود شدنم رخ داد) من میترسیدم چیزی بخوره به آلت من بخاطر همون دو تا قرص اووسیز ۷۵ میلی گرم یکی ۱ ساعت بعد و اونیکی ۱۲ ساعت بعدش خوردم
الان ۱۱ روز میگذره و خونریزی نکردم ولی ۵ روز هست که علائم پریود دارم اما نشدم هنوز
آیا احتمال بارداری هست؟تو رو خدا جواب بدین خیلی استرس دارم

سلام آنیتاخانم عزیز
بااین توصیفی که کردی “بارداریت”منتفی است،پس نگران حاملگیت نباش

خانوم پیراسته فر شما که زود جواب میدادین!
میشه بی زحمت جواب بدین ؟؟؟خیلی نگرانم دکتر هم نمیتونم برم
خیلی ممنونم

سلام ،وقتتون بخیر،من برای تنظیم پریودم این ماه قرص سپروترون مصرف میکنم همزمان با اون توی نزدیکیم ناخواسته آب منی داخل خالی شد منم فوری یه قرص لونژل خوردم ۱۲ ساعتم یکی دگ خوردم ،،۱۰ عددم از قرص سپروترونم مونده میخاستم ببینم آیا اون قرص سپروترون رو ادامه بدم؟ دوتاشو باهم خوردم مشکلی پیش نیاد واسم؟؟ لطفا زود جوالبمو بدین خاهش میکنم

سلام نگین خانم
مشکلی نیست،ادامه بدید

سلام . خسته نباشین . من بعداز رابطه با همسرم ۱۲ساعت بعد ۲تا ال دی خوردم . نوبت بعدی هم ۲تا . الان نوبت سومه تازه متوجه شدم ال دی رو باید ۴تا میخوردم . چه کاری یاید انجام بدم لطفا راهنماییم کنین ممنون

تا۴۸ساعت بعدازسکس -خوردنش،بارداری منتفی میشود،تضمیناً-تا۷۲ساعت هم اثردارد
نوبت سوم نداریم در”اورژانسی”
برای اطمینان پیشنهادمیشودمجددبخورید،اگرچه عوارض ناگواری دارند

سلام
بعد از معاشقه لونژیل ۱.۵ مصرف ک دم اما نگرانم، ۷ روز قبل هم استفاده کرده بودم و با اینکه توصیه نمیشه باز هم استفاده کردم، آیا میشه کاره دیگه ای کرد ؟ مثلاً قرص دیگه ای بصورت ۱۲ ساعته مصرف کرد ؟؟؟؟ ۱ روز گذشته
ممنون میشم سریع جواب بدین

سلام سامی خانم
خوردن این قرصها”اورژانسی”خیلی عوارض ناگواری دارد،همان یک مرحله اش،تاچه رسدبه اینکه شماقصدتکرارش رادارید
حالا که “ناپرهیزی”می کنید ازروش پیشگیری فیزیکی(غیردارویی)بهره ببرید
یعنی دریک یک پریود بیش ازیک مرحله استفاده نشود..

سلام
من حدودا بعد از ٣ روز و نیم از رابطه ٢ عدد لونرژسترل .٧۵ خوردم .. بازم لازمه که ١٢ ساعت دیگه تکرارش کنم؟؟ ضمن اینکه منی داخل ریخته نشده ولی پیشاب احتمالا بوده … 

سلام مریم خانم
جواب:نه
همون کافیه

سلام
ببخشید رابطه درروز دوم قایدگی میتواند منجر ب بارداری شود؟

سلام فاطمه خانم
اگرچه بارداری درحول وحوش تخمکگذاری انجام می گیرد ،امااین به معنی “گارانتی”بودن درایام دیگر(که نشید)نیست ازباب احتیاط اجتناب شود

با سلام و خسته نباشید من ۳۲ سال دارم ویه بچه بعد از ظهر جمعه نزدیکی بدون پیشگیری داشتم که تمام منی به داخل واژن ریخت در شرایطی که در روز های باروری قرار داشتم یعنی روز ۱۲ بعد از شروع قاعدگی و روز بعد ۴تا قرص اووسیزساعت ۱۰شب خوردم باید (۲تا نمی دونستم اضافه خوردم)۱۲ ساعت دیگه که باید ۲تای دیگه باید می خوردم که امروز ساعت ۱۰٫چون روزه بودم و اشکال ایجاد می کرد نخوردم اصلا احتمال تشکیل جنین هست ؟ احتمال اسیب به جنین اگه تشکیل شده باشه وجود داره ؟اگه قرص لوونورژسترول با دوز ۱٫۵ بخورم چی ؟ برا جلو گیری فایده داره برا جنین ضرر نداره؟ خیلی ممنون زود جواب بدید خواهش می کنم قرصلوونورژسترول۱٫۵ بخورم یا نه

با سلام خاهش می کنم جواب بدید تو بد برزخی هستم قرص دیگه ای بخورم یا نخورم

چقدرازمدت رابطه زناشویی بدون کنترلتون گذشته؟چندساعت؟

سلام خانوم پیراسته فر گفته بودم از روز جمعه تقزیبا ۳روزالان ولی باز هم تو تقریبا ۵۲ ساعت قرص لوونورژسترول با دوز ۱٫۵ خوردم دیگه نمی دونم چکار کنم

سلام خانم nce
اگرخوردید وبالانیاوردید(درطی ۲ساعت اول بعدازمصرف)-نگران نباشید ونیازی به مصرف مجددنیست

سلام.ممنون میشم سوال منو جواب بدید.من در دوران عقد چندبار مجبور شدم قرص اورزانسی مصرف کنم تقریبا ۵الی ۶بار.و در دوران مجردی بخاطر کیست قرص های مخصوص رفع کیست همان هایی ک باید هر شب خورد و روی آن روزهای هفته را نوشته (اسمش را نمیدانم)میخوردم.الان ک ازدواج کردم یکسال است ک اصلا جلوگیری هم نمیکنم ولی باردار هم نمیشوم.هیچ روش پیشگیری ندارم.آیا ممکن است این قرص ها ک خوردم باعث این اتفاق شود و مانع بارداری من شود.؟خواهش میکنم جواب بدید من باید چکار کنم باردار شم

سنم را فراموش کردم بگم.۳۴ سال.لطفا جواب سوالم رو ک پرسیدم بدید .ممنون

سلام لطف کنبد اگه میشه زودتد جوابمو بدید
من روز ۱۰ ام فروردین با نامزدم رابطه بدون پوشش داشتم ب طوریکه فقط آلتم واژن ایشونو در حد ۵ ثانیه لمس کرد و مایعی ک اومده بود فقط پیشاب بود ن منی،بعد حدود ۸ ساعت بعد یک عدد قرص اوسیز و ۱۲ ساعت بعد ار قرص اول قرص اوسیز بعدی رو خورد. ۱۹ ام فروردین آزمایش بتا دادن و مقدارش صفر بود،یک یک هفته بعد هم همینطور آزمایش دادن و دوباره صفر شد (لازمه نکته ای رو بگم ک ایشون اخرین بار ۱۸ ام اسفند پریود شده بودن) بعد در تاریخ ۲۲ ام دوباره عادت شدن در فروردین و یکم مقدار خون کمتر از دوره های قبلیه پرود بود و بعد دوباره در تاریخ ۲۰ ام اردیبهشت هم پریود شدن و مثه قبل عادی بود مقدار خون…اما چیزی ک مارو مضطرب کرده اینه ک ایشون از حدود ۱ ماه بعد رابطه دردهای خیلی خفیف و تیرکشنده و گذرایی در ناحیه کشاله ران راست ک احتمال میدیم تخمدان راست باشه داشتن البته خیلی گذرا بودن ب این صورت ک شاید کلا ۵٫۶ بار اتفاق افتاده ک دوبار ازین بین یکم طول کشیده در حد چن ساعت و بعد حوب شده و خیلیم نامنظم درد گرفته یعنی اینک درد دوران تخمک گذاری هم نبوده احتمالا …ما استرس این رو داریم ک حاملگی خارج رحمی نبوده باشه لطفا راهنمایی کنید نکته دیگه ای ک باید بگم ابنه ک ما انجام دادن سونو برامون یکم سخته برای اینک مطمئن بشیم حاملگی کلا چ خارج چ داخل رحمی هس یا ن میتونیم دوباره آزمایش بتا رو انجام بدیم یا خیر؟با تشکر

سلام شهاب خرابکار!
علایمی که گفتیدموضوع بارداریش بعیده ،من احتمال “کیست”می دهم.دقت کن “احتمال”گفتم

لازمه این نکته رو بگم خدمتتون ک نامزدم باکره هس و این رابطه ای ک داشتیم هم بدون دخول بود ،واقعا استرس ب جونموو افتاده لطفا زودتر جواب بدید ایشون ۲۲ ساله هسن

خه خب قبلا کیست نداشتن پس اینک کلمه احتمال رو میارین پس ینی منظورتون اینه ک چیکا کنیم؟میتونیم تست بتا رو تکرار کنیم تا خیالمون از حاملگی خارج رحمی راحت شه یا حتما سونو لازمه؟

بخشید شرمنده ازینک هی سوال میپرسم خواهش میکنم واضح بفرمایین چیکا کنیم واقعا چن ماهه استرس داره میکشه مارو

سلام شهاب
اینو بازکنhttp://www.pirastefar.ir/?p=11139

سلام دکتر خسته نباشید من رابطه داشتم و بیست دقیقه بعدش یک عدد قرص لوورژسترول ٧۵ خوردم و تقریبا بیست دقیقه بعد هم یدونه دیگه و بعد دوازده ساعت یکی دیگه خوردم لطفا راهنمایی کنید ممنون

سلام الهام خانم
خب شما قرص را خوردید ونگران بارداری نشید”پری”هم میشید
معملاً۳تایکهفته خونریزی اتفاق می افتد ،شاید طول هم بکشد.

باسلام، من در روز ۱۷ پریودنامزدم رابطه ای با نامزدم نداشتم فقط دست من که آلوده به پیشاب بوده باواژن نامزدم تماس پیداکرد . نامزدم یکساعت بعد ۲تا قرص اچ دی مصرف کرد و ۱۴ ساعت بعد ۲تا قرص اچ دی دیگه مصرف کرد . الان دوهفته گذشته ولی پریود نشده . فقط دوسه روز پیش دوروز لکه بینی داشت . آیا احتمال بارداری هست ؟ ماه قبل ۱۸ ام پریود بوده .

سلام Moon
اولاً قرصها طبق دستورخورده شود(بافاصله۱۲ساعت،نه۱۴ساعت)
اگرقرص هم نمیخورد احتمال بارداریش بعیدبود حالا که قرص را خورده امکان بارداریش نیست
آیالکه بینی هم نداشته؟
قرص ها یک هفته پریودرا جلو،عقب می اندازند

فقط دوروز لکه بینی خفیف داشت

سلام
وقتتون بخیر خانم دکتر
میخواستم بدونم تو ۵ روز اول استفاده از قرص ال دی ( برای اولین بار شروع کردم) میشه برای جلوگیری به جای کاندوم از قرص لونژیل استفاده کنم؟
چون تو توضیحاتتون فقط نوشته بودید در ۵ روز اول استفاده از کاندوم استفاده شود

سلام نازنین خانم
بله میتونین
فقط یادت باشه که روش مصرف قرص ها(عادی وطولانی بااورژانسی)فرق دارد

سلام من یک دوره از قص ال دی استفاده کردم و در روزهای آخر ب تجویز پزشک از قرص همزمان از قرص داکسی سایکلین در چند روز آخر استفاده کردم دقیقا زمان پریود شدنم چند روز فقط لکه خون داشتم آیا احتمال دارد باردار شده باشم
ممنون اگه جوابمو بدید 

باسلام ، من روز ۱۷ پریودم با نامزدم رابطه ای نداشتم . فقط دست نامزدم که آلوده به پیشاب یا منی بوده با واژن من مالیده شده . دوساعت بعد من ۲تا قرص اچ دی خوردم و ۱۴ ساعت بعد دوتا قرص اچ دی دیگه خوردم . دوهفته بعد از مصرف قرص در موعد پریودم ، پریود شدم . ۴ روز اول خونریزی بود و۳ روزبعدش لکه بینی که جمعا ۷ روز طول کشید . میزان خونریزی نسبت به ماههای قبل کمتر بود . من خیلی نگرانم . آیا من باردار هستم ؟ میشه در بارداری پریود شد ؟ اشتهای من زیاد شده واحساس سنگینی میکنم .

سلام مون خانم
دیگه تا این حد واژن هوشمندنیست!:فقط دست نامزدم که آلوده به پیشاب یا منی بوده با واژن من مالیده شده ..
ودیگراینکه حتی اگرسکس هم داشتید با خوردن اون قرص بارداری اتفاق نمی افتاد
واما درخوردن قرص ها(درصورت نیاز)طبق دستورعمل کن/۱۲ساعت فاصله باشه،نه کمترونه بیشتر
حالادوباره ته دلتو خالی نکرده باشم.توحامله نمیشی(البته این دفعه را)
ودیگراینکه یکی ازویژگی این قرص ها(علاوه بربرهم زدن نظم پریود و درد وجساسیت سینه وتهوع ودل درد.)افزایش اشتها است وبخاطرهمینه که عده ای خیال می کنن این قرصها خودبخودافزایش وزن میاره درصورتیکه همانطور که گفتی اشتهارازیادمیکنه وموجب پرخوری میشود وپرخوری هم موجب افزایش وزن

باسلام، تشکر از پاسخگویی شما . ۷ روزی که من پریود شدم جز دوره پریود من محسوب میشه ؟ الان مطمعنا باردار نیستم . من باکره هستم . خیلی نگرانم .ببخشید زیاد سوال کردم .

سلام من یک دوره از قرص ال دی استفاده کردم و در روزهای آخر ب تجویز پزشک از قرص همزمان از قرص داکسی سایکلین در چند روز آخر استفاده کردم دقیقا زمان پریود شدنم چند روز فقط لکه خون داشتم آیا احتمال دارد باردار شده باشم
ممنون اگه جوابمو بدید

دیاخانم سلام
شما مشخص نکردید ال دی رابعداز آمیزش خوردی”اورژانسی” ویا دوره عادی پیشگیری ؟
واگراورژانسی خوردی چندساعت بعد وچندتا ودرچندمرحله
واز زمان آخرین مصرف قرص چندروزگذشته؟

یک سایکل عادی یعنی یک ورق در طول ماه رو خوردم و در چند روز  آخرم اشاره کردم داکسی هم مصرف کردم ولی در زمانی که باید پریود میشدم اون چهار پنج روز بقدری خونم کم بود که انگار لکه خونی داشتم الان خیلی نگرانم که آیا باردارم یا نه

سلام جناب دکتر
با نامزدم رابطه ای داشتم ولی دخول صورت نگرفت ولی چون نگران پیش اب هستیم ۳۶ ساعت بعد از رابطه ۴تا قرص ال دی خوردو بعد ۱۳ ساعت ۲ عدد ( به علت دست رس نبودن فقط ۲ تا داشتیم ) ولی بعد ۶ ساعت ۲ تا دیگه خورد  مشکلی پیش میاد ؟ 
کاری باید کرد باز ؟ باید. دوباره قرص بخوره ؟
مرسی از شما

سلام علی آقا
امیدواریم که اتفاق بدی نیفته که بعیدمیدونم بیفته

چند قطره منی هم روی التش ریخت 

خیلی ممنون !!! یعنی نیازی نیست قرصی دیگه بخوره ؟ یک قرص لوونورژسترول به منظور محکم کاری. !

سلام
توروووووخدا تورووووخدا جوابمو بدین خسته شدم دی…
من در ۲۶اردیبهشت رابطه از عقب داشتم بعدگذشت ۱۱روز یعنی در ۶خرداد باید پریود میشدم ک سیکل من منظم است ولی نشدم نگران شدم در ۱۰خرداد یعنی بعد گذشت ۴روز بعد تاخیر در پریودیم و ۱۵روز بعد لقاح تست خون دادم منفی بود و بتای بدنم ۱ بود ولی چون تاخیر ادامه داشت در ۱۸خرداد یعنی ۱۲روز بعد تاخیر در پریودیم۲تا ثرص ۷۵میل اوسیز وبعد۱۲ساعت دوتا دیگه مصرف کردم میدونم خیلییی دیر شده بود… دیشب دچار خون ریزی شدم ولی فقط یه شب بود و تا الان دیگه نیومده.یعنی من الان باردارم؟بخدا دارم میمیرم از استرس کمکم کنین

پرستو جان!دخترعزیزم
عفب هیچ ربطی به بارداری ندارد،قرص بیموقع غیرازضرراستفاده ای نداشته وعوارضی هم دارد که احتمالا حس می کنید(تهوع،حساس شدن پستانها،دل درد..)
بهرحال بعیدمیدانم که اتفاق ناگواری”بارداری”رخ دهد

دکتر خیلییییی ممنونم خیلیییی.بخدا از نگرانی مردم الانم خونریزی دارم ولی قهوه ای و قرمز و صورتیه همش هست.خب اخه ترسیدم شاید مایع موقع تمیز کردن داخل رفته باشه اخه تاخیر در پریودی داشتم بعد ازمایشم دادم منفی بود ولی نگران بودم چرا ۱شده بتای بدنم گفتم چون زود اقدام کردم ۱شده حتما باردارم پس خدا انشالله خیرتون بده خیلی ممنونم

یک سایکل عادی یعنی یک ورق در طول ماه رو خوردم و در چند روز  آخرم اشاره کردم داکسی هم مصرف کردم ولی در زمانی که باید پریود میشدم اون چهار پنج روز بقدری خونم کم بود که انگار لکه خونی داشتم الان خیلی نگرانم که آیا باردارم یا نه ممنون میشم جواب بدید 

سلام دا
یکی ازنشانه های عدم بارداری،بعدازآمیزش؛خونریزی”پریود”است،شما هم که شدید،پس دیگرجای نگرانی نیست.

سلام دکتر.ببخشید بازم مزاحم میشم و میپرسم شرمنده.اتفاقی ک برام افتاده رو ک کامل شرح دادم فقط الان پریودیم یجوریه یعنی رنگش قرمز کم رنگه انگار دستت بریده و خون میاد.داخلشم یه چیزای تیکه تیکه شده است!
با پریودیه همیشم فرق داره کاملا.این ینی من حامله هستم یا کلا خون ریزی بعد خوردن قرص حتی انقدر دیر یعنی عدم بارداری ببخشید دیگه گرانم کسیم ندارم ک ازش کمک بگیرم شرمنده

سلام
باایمیلم تماس بگیرید

میشه ایمیلتونو بدین.چشششششم

سلام
اگه یکم زحمت می کشیدید ،ایمیلمو می دیدید
بهرحالpirastehfar2@yahoo.com

ایمیل زدم اگه میشه جوابمو بدین فقط مرسی واقعا

سلام دکتر عزیز
تورو قران جواب بدین دارم میمیرم فقط، من ی هفته پیش با نامزدم رابطه داشتم ناخواسته کلش ریخته شد پنج ساعت بعد دوتا قرص اورژانسی اووسیز ک دوتایی هست رو باهم خوردم کلا، بعدش دو روز بعد هم باهم سکس داشتیم و رابطمون بازم مشکوک بود دوازده ساعت بعد سه قرص اچ دی خوردم دوازده ساعت بعد دوتا دیگه ک دوساعت بعدش استفراغ و سردرد شدیدی گرفتم، میخوام بدونم توو این چندروز ک‌ دوبار قرص اورژانسی استفاده کردم توو یک سیکل قاعدگی امکان حاملگی وجود داره؟؟؟ تورو قران جواب بدین دارم میمیرم منتظرم ممنون میشم خیلی مرررسی مررررسی دکتر جون????استرس دارم.

سلام نیلوخانم
هم کامنت میزاری وهم ایمیل میزنی!
فقط اینوبگم”مفت”خودتو بکشتن ندی با این هیجانات!
تو ایمیل جواب کامل دادم

باسلام ، چندبار پیام فرستادم ولی خیلی نگرانم .من در ۳ خرداد دست نامزدم که آلوده به پیشاب یا منی بوده به واژن من مالیده شده . دوساعت بعد من ۲تا قرص اچ دی خوردم و ۱۴ ساعت بعد دوتا قرص اچ دی دیگه خوردم . دوهفته بعد از مصرف قرص در موعد پریودم یعنی ۱۸ خرداد پریود شدم . ۴ روز اول خونریزی بود و۳ روزبعدش لکه بینی که جمعا ۷ روز طول کشید . میزان خونریزی نسبت به ماههای قبل کمتر بود . من خیلی نگرانم . آیا من باردار هستم ؟ در ۲۸ خرداد بی بی چک استفاده کردم منفی بود ولی هنوز استرس دارم . حالت تهوع هم دارم خیلی میترسم بطوریکه نمیتونم غذا بخورم .

سلام موون
اصلاً نیازی به خوردن قرص نبوده ،بدون قرص هم باردارنمیشدی،حالا برای احتیاط قرص هم خوردی که “اورزانسی”همانطورکه باهمون قوت وقدرت،مانع ازبارداری میشه،مشکلات دیگرهم پیش میاره”عوارض سنگینی دارد”
ازبابت حاملگی نگران نباشید،هیچ خبری نیست،بیخود حرص نخورید،فقط مواظب سلامتیت باش،همه شرایط طبیعی است.

باسلام ، بسیار سپاسگذارم که باعث آرامش بنده شدید .

سلام ببخشید من کمتر از یک ماه باردارم اما نمیتونم نگهدارم ۳۲ سالمه میشه لطف کنید پاسخ به ایمیلم بدید .تو رو خدا منو راهنمایی کنید.چه قرصی با چه دوزی بخورم.تو رو خدا جوابم بدین

با سلام و خسته نباشید ببخشید نامزدم در ۱۳ امین روز بعد شروع دوره خونریزی قبلی دستش رو بعد از اینک ب مقداری از پیشاب من میزنه بعد با لباس پاک میکنه و خشک میشه دستش اما بعد از چند دقیقه ب واژن خودش میزنه میخاسم ببینم احتمال بارداری هس یا ن؟لازم ب ذکر هس ک یک ساعت بعدش ۱ قرض لونژیل۱٫۵ خورد

سلام آقاشهاب
احتمال بارداری نیست

س اینک میگن اسپرم تا چن ساعت زنده میمونه و …چیه ؟ اگه میشه لطف کنید قانعمون کنید ک راحت شیم …اصلا ینی امکانش بارداری نیس قطعیه؟ ما ترسمون از اینه ک با پاک کردن اون مایع پیشابی ک روی دست نامزدم بوده اسپرم ها بطور کامل از بین نرفته باشن …

شهاب جان سلام
وقتی خانمی پریودشد یعنی قابلیت بارداری درآن بازه زمانی(درآن مرحله ازآمیزش)وجودندارد-مراحل بعدربطی به قبل ندارد
ثانیاًپیشاب اسپرم اندکی وجوددارد درحالی که برای باراری۲۰میلیون اسپرم لازمه(ازچندصدمیلیون اسپرم درهرمرحله سکس”درمنی مرد”)
پس حاملگی اتفاق نمی افتد
واما من در روزحدود۱۰۰تا ایمیل وتلگرام وکامنت”ازپیچ های مختلف سایتم”راجواب میدم واونوقت برای هرکی یک مفاله بنویسم که امکان پذیرنیست!

باسلام ، چندبار پیام فرستادم ولی خیلی نگرانم .من در ۳ خرداد دست نامزدم که آلوده به پیشاب یا منی بوده به واژن من مالیده شده . دوساعت بعد من ۲تا قرص اچ دی خوردم و ۱۴ ساعت بعد دوتا قرص اچ دی دیگه خوردم . دوهفته بعد از مصرف قرص در موعد پریودم یعنی ۱۸ خرداد پریود شدم . ۴ روز اول خونریزی بود و۳ روزبعدش لکه بینی که جمعا ۷ روز طول کشید . میزان خونریزی نسبت به ماههای قبل کمتر بود . من خیلی نگرانم . آیا من باردار هستم ؟دوبار بی بی چک استفاده کردم منفی شد .هرروز حالت تهوع هم دارم خیلی میترسم . ازاین میترسم که بارداری خارج از رحم اتفاق افتاده باشه . ممکنه من خارج از رحم باردار شده باشم ؟ بی بی چک بارداری خارج از رحم را نشون میده یا نه ؟

مون جان سلام
من که قبلاً بهت گغتم:هیچ خبری نیست،پریشان احوالیت بیمورداست
نه رحمیش ونه خارج ازرحمش
آن حالتها”تهوع” ازعوارض قرصه وهیچ چیزغیرطبیعی مشاهده نمیشه
حالا هم باخیال راحت به کارو زندگیت برس اینقده انرژی منفی نده

سلام دکتر عزیز ، واقعا سپاس که با آرامش پاسخ میدید و انرژی مثبت میدید . ان شااله سلامت و برقرار باشید .

سلام و عرض ادب ، جناب دکتر من چند شب دل درد شبیه دل درد پریودی دارم بطوریکه وقتی از خواب بیدار میشم فکر میکنم پریود شدم ولی در صورتیکه پریود نشدم . پریود من ۱۸ خرداد بوده ماه قبل . من از بارداری خارج رحم خیلی میترسم . کمکم کنید . شنیدم در بارداری خارج رحم پریودی اتفاق میفتد .

سلام
مون جان! تو هیچت نیست
تو فقط کله ات مشکل پیداکرده!وگرنه نه ازبارداری رحمی خبری است ونه خارج رحمی

سلام ،۱۲امین روز سیکلم دستم آغشته ب پیشاب نامزدم بود نمیدونم خشک شده بود یا ن داخل واژنم زدم ، بعد ۴ ساعت لوونژیل یک و نیم خوردم بعد از ۶روز خونریزی کردم دو هفته زودتر!اما ن مشابه پریود ،آیا تیتربتا لازمه؟یف

سلام زهرا خانم
نه نیازی نیست
اولاً پیشاب آنقدرها”اسپرم”نداره که منجربه بارداری بشه(آن مایع ،مجرای ادراررا اسیدی میکند،میکروب زدایی می کند چون مجرای ادرارومنی مردان مشترک است،برعکس خانمها که جداست)
برای بارداری بیش ازبیست میلیون اسپرم لازم است(ازبیش ازصدمیلیون اسپرم درهرآمیزش
ودیگراینکه تو قرص را هم خوردی برای محکم کاری
پس دیگه هیچ جای نگرانی نیست.

سلام خسه نباشین نامزدم در ۱۲ امین روز سیکلش قاعدگیش دستش ب پیشاب من خورد و بعد بدون اطمینان از خیس یا خشک بودن دست ،ب داخل واژن خود دست میزند بعد از ۳٫۴ ساعت لونژیل ۱٫۵ میخورد و بعد از ۶ روز خونریزی ب مقدار شاید نصف حجم خون پریود های عادی و ب مدت ۲ یا ۲٫۵ روز ادامه پیدا میکند…احتمال بارداری هس ؟چرا انقد حجم و مدت پریود کوتاه شده؟

سلام آقاحسام
همه این توضیحاتت نشان ازمنتفی بودن بارداری است
وهیچ موردغیرطبیعی مشاهده نمیشه
بگو نگران نباشه

با عرض سلام
بعد از رابطه بدون دخول دختر باکره در روز ۱۲ سیکل قاعدگی که منی روی واژن ریخته شده و پس از آن سریعا شسته شد بعد از حدود ۴۰ساعت از رابطه مشکوک نیز ۴عدد قرص ال دی و بعد از ۱۲ساعت دیگر هم ۴عدد دیگر مصرف شد
احتمال بارداری در این مورد چقدر هست؟ رابطه بدون دخول دختر باکره در روز ۱۲ سیکل قاعدگی که منی روی واژن ریخته شده و پس از آن سریعا شسته شد بعد از حدود ۴۰ساعت از رابطه مشکوک نیز ۴عدد قرص ال دی و بعد از ۱۲ساعت دیگر هم ۴عدد دیگر مصرف شد
احتمال بارداری در این مورد چقدر هست؟

سلام
هیچ

سلام وقتتون بخیر
من تا به حال از روش قرص استفاده نکردم. الان روز اول پریودم هستش و می‌خواستم از روش قرص استفاده کنم برای پیشگیری. خواستم بدونم اگر از روز دوم شروع به خوردن قرص کنم این ماه دیگه رابطه بدون محافظت داشته باشم و منی داخل رحم بریزه احتمال بارداری وجود نداره؟ یا باز باید از کاندوم استفاده کنیم؟
پیشاپیش ممنون

سلام نسرین خانم
منی داخل رحم بریزه احتمال بارداری وجود نداره؟
جواب:داره
درروش جلوگیری خودت بایدانتخاب کنی
ازبین قرص ها همه مؤثرند اما لونژیل بی دردسرتره

و اینکه کدوم قرص باید باشه؟ ال دی و اچ دی فرقی ندارن؟

سلام ببخشید من چن روز پیش پیام دادم راجب اینک نامزدم تو ۱۲ امین روز تز سیکلش دستش ب پیشاب من خورد و بعدش بدون اطمینان از خیس یا خشک بودن دستش اونو داخل واژنش کرد و ۴ ساعت بعدم ی لونژیل۱٫۵ خورد، میخاسم بگم دقیقا ۶ روز بعد خونریزی داشت اونم ب مقدار نصف حجم خون پریود حدود ۲ روز و بعدش یک روز فقط خونابه داشت بعد کامل قط شد و دوباره یهو یکم خونریزی داشته ی لخته سیاه جدا شده و دوباره انگار قط شده …میخاسم ببینم این میتونی لانه گزینی باشه ؟اخه لانه گزینی هم دقیقا همینجوره …چ زمانی تست بتا بدیم؟

سلام آقاحسام عزیز
به این سؤال پاسخ داده بودم
اولاً بعضی ازعلائم مشترک است(بین بارداری وعوارض قرص)
اما درباره تست بتا
به این لینک مراجعه کنیدhttp://www.pirastefar.ir/?p=9213

یعنی حتی اگر قرص مصرف شه هم احتمال بارداری هست؟

سلام نسرین خانم
اگرقرص بخوری(خورده باشید)”بارداری”منتفی است

سلام من دوره سومه که به دلیل کیست البته زیر ۵ سانت سیپرو ترون کامپاند مصرف میکنم سه شنبه بعداز ظهر نزدیکی داشتم بدون جلوگیری ولی متاسفانه سه شنبه و چهارشنبه شب یادم رفت قرص رو مصرف کنم از ۵ شنبه تا الان شنبه مثل قبل مصرف کردم الان شنبه است اگه یه قرص لونژیل ۱/۵ بخورم تاثیری داره و ایا باید همچنان اون قرص قبلی رو هم ادامه بدم خواهش می کنم جواب بدین و اگه بارداری اتفاق افتاده باشه خوردن این قرص ها برای جنین ضرر نداره؟یه فرزند هم دارم

سلام
لونژیل ۱/۵ مصرف کنید -برای جنین ضررنداره
باتوجه به وقفه۲۴ساعته واون اتفاق سیکل مصرف “سیپرو”را می تونیدتغییربدهید

سلام خسه نباشید.دقیقا ۶ روز بعد از راطه نامزدم دچار خونریزی با حجم تقریبا نصف زمان پریود و مدت ۲روز شد بعد از ۲ روز خونریزی قط و دوباره یکبار دیگه بعد از قط شدن همراه با یک لخته خونریزی اتفاق افتاد و بعد از ان ب طور کل قط شد با توجه ب اینک ۳ ساعت بعد رابطه قرص لونژیل خورده شد و رابطه در روز ۱۲ ام سیکل اتفاق افتاده میخاسم ببینم دلیل این خونریزی چیه ک انقد زود اتفاق افتاد؟ میتونه خونریزی حاصل از لانه گزینی باشه؟؟و احتمال بارداری باشه؟

سلام شروین خانم
اون قرص اورژانسی امکان لانه گرینه را نمی دهند
ازبارداری خبری نیست
درماه های دیگرچطوربوده قاعدگیت؟

من یه رابطه داشتم ، منی وارد واژنم شد ، بعد یک ساعت ۲تا قرص اووسیز خوردم. آیا حامله نمیشم ؟ همین ۲تا قرص کافیه ؟ احتمال حامله شدنم چقدره ؟

سلام نرگس خانم
احتمال حامله شدنت صفر است
قرص هم دیگه نیازنیست بخوری

ر چند ماه اخیر قاعدگی نامنظم اما ۳۰ روز ب بالا بوده و اخرین بار ۲۴ ام همین ماه پریود شروع شد و ۱۲ ام دوباره خونریزی اتفاق افتاد نمیدونم بخاطر قرصه ینی بنظرتون ک خونریزی اتفاق افتاده ب این زودی اونم فقط ۲ روز اونم با این مقدار حجم؟ینی ممکن نیس قرص اثر نکرده باشه؟

سلام
نگران نباشید مشکل خاصی نیست.،قرص ها هم تأثیرخودشونو داشتن

سلام آقای دکتر من بعد ۱۲روز بعد از رابطه آزمایش بتا دادم ۰ شد و ۱۹روز از آخرین روز پریودم میگذشت ،تو بعضی جاها دیدم نوشتن ۲۳روز از آخرین روز پریود باید گذشته باشم الان خیلی استرس دارم ،آیا زود بوده؟

سلام
بیبی چک بزار

سلام و خسته نباشید ممنون میشم اگه هرچه سریعتر جوابمو بدید. من ١۴ ساعت بعد از معاشقه ٢ تا قرص یاز خوردم و ١٢ ساعت بعدش دوتای دیگه البته نمیدونستم باید ۴ تا هربار بخورم، و۵ ساعت بعد که ٧ صبح امروز بود ۴ مرتبه بالا آوردم، الان نیاز هست بازم قرص بخورم یا اینکه همون مقدار کافی بوده؟ 

سلام موناخانم
این قرص که باطل شد
واما چندساعت از آمیزشتان میگذره؟

سلام اقایه دکتر سعید هستم.قبلا بهتون گفته بودم نامزدم سه روز پشته سره هم قرص اووسیز۷۵/دوتایی مصرف کرده.یعنی هر روز مقاربت بوده و ۵ ساعت بعدش ۲ قرص ۷۵ میل اووسیز مصرف کرده.الان ۷ روزه که گزشته پریود نشده و امروز جراحی بینی داشته.میخواستم ببینم احتماله بارداری وجود داره؟ما کی باید ازمایش بدیم؟و روز هایه مقاربتم بلافاصله بعد از اتمامه پریودی بوده؟و حالا که جراحی بینی داشته و خون از دست داده تکلیفش چی میشه؟ تورو خدا راهنماییمون کنید مردیم از استرس

سعیدجانم تو خسته کردی منو!
هرچی بهت میگم:نگران نباش،بارداری منتفقی است،بازم سؤال میکنی!- ۴تا۵تاکامنتتوجواب دادم ولی توبیش از۱۰باربازم سؤال کردی
تو به وسواس گرفتارشدی
لطفاً یه جای دیگه مراجعه کنید ومن هیچ حرف تازه براتون ندارم

امشب ساعت ١٢ میشود  ۴٨ ساعت. منظورتون از باطل شدن چیه؟

LD ویا لونژیل بخور(طبق دستور)
منظور از باطل شدن؟یعنی طبق دستورنخوردی

ببخشید واقعا نمیدونم شایدم وسواس باشه به هر حال من واقعا ممنونم ازتون بابت راهنمایی هاتون ببخشید که ازیتتون کردم واقعا عذر خواهی میکنم.من فقط گفتم ۷ روز از اخرین قرص گزشته هنوز پریود نشده کی باید رفت ازمایش.
بازم عذر خواهی منو بپذیرید

ببینید من مسکو زندگی میکنم و اینجا به راحتی نمیتونم قرص تهیه کنم
حتما باید با نسخه ی پزشک باشه
همین قرص یاز هم به سختی پیدا کردم
لطفا قرصی رو معرفی کنید که به نسخه احتیاج نداشته باشه
و اینکه آیا مصرف دوباره ی این قرص ها برای من عوارضی رو به دنبال داره یا نه؟
منظورم اختلالات هورمونی و نازایی هستش

توروخدا جواب بدید واقعا حیاتیه واسم

موناخانم عزیز
ازداروخانه های ویا مراکزبهداشتی مسکو سؤال کن
ما که ازقوانین دارویی مسکو مطلع نیستیم
انواع فرص ها
رص HD: (دو) عدد در اولین فرصت بعد از معاشقه ویاسکس+۲ عدد ۱۲ ساعت بعد از آن
*قرص LD: (چهار)عدد در اولین فرصت بعد از معاشقه ویاسکس+ ۴ عدد ۱۲ ساعت بعد از آن
* قرص تری فازیک: ۴ عدد قرص سفید رنگ در اولین فرصت بعدمعاشقه ویاسکس+ ۴ عدد قرص سفید ۱۲ ساعت بعد از آن (قرص‌های مرحله سوم)
* قرص لونرژسترل یا اووسیز(لونیژل): ۷۵۰/.یک عدد در اولین فرصت بعد از معاشقه ویاسکس+یک عدد ۱۲ ساعت پس از آن /یا یکعدد۱٫۵
توضیح:میتوان لونیژل۷۵۰راهر۲راباهم دریک مرحله خورد
منظوراز (اولین فرصت):
اگرچه تا۷۲ساعت گفته اند،اماهرچقدربه زمان سکس نزدیکترباشداثربخشیش مطمئنتره .سعی شوداز۵۰ساعت تجاوزنکند(فاصله معاشقه با خوردن قرص)
برای اهمیت موضوع تکرارمی کنم باادبیات دیگر
قرص” LD“ال دی
ال دی (۴ قرص در نوبت اول و “۱۲ساعت بعد”۴ قرص در نوبت دوم خورده شود/ مجموع ۸ قرص)
قرص”HD “اچ دی ( ۲ قرص در نوبت اول و “۱۲ساعت بعد”۲ قرص در نوبت دوم /مجموع ۴ قرص)

قرص تری فازیک سفید( ۴ عدد با هم ،بعداز ۱۲ ساعت – ۴ عدد دیگرخورده شود/مجموع۸ قرص)

قرص(اووسیز) لونژیل/ مارولون / دزوسپتیو (یاسمین ایرانی) / یاسمین/ بلارا/یاز (یاس) /دزوسپتیو یا مارولو
مارولون / دزوسپتیو (یاسمین ایرانی) / یاسمین/ بلارا/یاز (یاس) /دزوسپتیو یا مارولو

قرص HD: (دو) عدد در اولین فرصت بعد از معاشقه ویاسکس+۲ عدد ۱۲ ساعت بعد از آن
*قرص LD: (چهار)عدد در اولین فرصت بعد از معاشقه ویاسکس+ ۴ عدد ۱۲ ساعت بعد از آن
* قرص تری فازیک: ۴ عدد قرص سفید رنگ در اولین فرصت بعدمعاشقه ویاسکس+ ۴ عدد قرص سفید ۱۲ ساعت بعد از آن (قرص‌های مرحله سوم)
* قرص لونرژسترل یا اووسیز(لونیژل): ۷۵۰/.یک عدد در اولین فرصت بعد از معاشقه ویاسکس+یک عدد ۱۲ ساعت پس از آن /یا یکعدد۱٫۵
توضیح:میتوان لونیژل۷۵۰راهر۲راباهم دریک مرحله خورد
منظوراز (اولین فرصت):
اگرچه تا۷۲ساعت گفته اند،اماهرچقدربه زمان سکس نزدیکترباشداثربخشیش مطمئنتره .سعی شوداز۵۰ساعت تجاوزنکند(فاصله معاشقه با خوردن قرص)

برای اهمیت موضوع تکرارمی کنم باادبیات دیگر
قرص” LD“ال دی
ال دی (۴ قرص در نوبت اول و “۱۲ساعت بعد”۴ قرص در نوبت دوم خورده شود/ مجموع ۸ قرص)
قرص”HD “اچ دی ( ۲ قرص در نوبت اول و “۱۲ساعت بعد”۲ قرص در نوبت دوم /مجموع ۴ قرص)

قرص تری فازیک سفید( ۴ عدد با هم ،بعداز ۱۲ ساعت – ۴ عدد دیگرخورده شود/مجموع۸ قرص)

قرص(اووسیز) لونژیل

مرسی از تمام راهنماییهاتون بالاخره لونژیل ١.۵ پیدا کردم

سلام موناخانم عزیز
خداراشکر
یک سؤال؟
شمادرمسکو راحت توانستیدبه سایتم دسترسی پیداکنید یا اینکه ازقبل سیو کرده بودید؟ازکاربران قبلی بودید

سلام خسته نباسید میخواستم بدونم اگر بعد از اتمامه پریودی سکس داشته باشی و بلافاصله قرص اورژانسی مصرف کنی و۷ روز بعد از خوردن قرص ها ببخشید استفراق کنی اثر قرص ها از بین میره؟و روزه هشتم فقط قطره خون و لک پیدا کنی که روز هایه تخمک گزاری هم هست نشانه ی بارداریه

سلام Salamخانم
جواب هر۲سؤال:نه

ممنونم ازتون سواله اخرم اینه که من که بلافصله بعد از اتمامه پریودی و چند روز قبل از تخمک گزاری از روش اورژانسی استفاده کردم، این قرص تخمک گزاری رو کلا تعطیل میکنه یا به تعویق میندازه.ممنون که راهنماییم میکنید. استرس من به خاطره اینه که درست در روزهایه تخمک گزاری دچاره لک بینی و قطره ای شدم میخوام بدونم اسپرم زنده مونده و لقاح انجام شده یا طبیعیه

اسپرم معمولاً تا۳روزمیتونه زنده بمونه اگرچه تا ۵روزهم گفته اند

سلام آقای دکتر چند روز بعداز رابطه باید بی بی چک بذارم؟؟؟ ،۱۲روز بعد رابطه آزمایش تیتر بتام صفر شد

سلام زهراخانم
بعداز ۷ روز  از رابطه جنسی میشه  گذاشت  ولی نتیجه بخش نیست
۱۴ بعد از رابطه جنسی نشون میده 
 ولی ۲۱ روز از سکس گذشته باشه جواب مطمئن میده
برای اطلاع کامل ازنحوه استفاده ازبی بی چک به این لینک مراجعه کنیدhttp://www.pirastefar.ir/?p=9213

با سلام
من بخاطر کیست دوماه هست قرص ال دی بلارا میخورم، تو دومین دوره از مصرف قرص درست روز،۱۲یا ۱۳ دوره قاعدگیم،با همسرم رابطه داشتم، ولی آب منی کم ریخته شد به واژنم. من همینطوری که قرص ال دی رو ادامه میدادم برای اطمینان همون شب ۲قرص آل دی خوردی، ۱۲ساعت بعد باز ۲قرص آل دی، ۱۲ساعت بعدش باز ۲قرص آل دی. بعد ۲۴ساعت قرص آل دی رو طبق روال هر سری(یعنی هر شب ۱قرص)خوردم و دوره مصرفم تموم شده. من هرماه ۲۴ام پریود میشدم ولی ایندفه بعد تموم شدن قرص ۴روز بعد ازم خون اومد. نوع خون هم به شدت هرسری پریود نبود ۲روز طول کشید، رنگشم قرمز لخته خونی بود،
آیا این خون قاعدگی هست یا لانه گزینی؟
من حاملم؟

تاکید کنم من دوماه هست که مرتب قرص ال دی خوردم

سلام بیناخانم
این خونریزی بخاطرقرص “اورژانسی”بوده
یکی ازعوارض “اورژانسی”بهم زدن تعادل هورمونی هست،پریود تأخیروتقدم پیدامی کند
واینهامیتونه علایم عدم بارداری باشد
البته جهت تذکر:قرص اورژانسیLDروی هم۸تااستکه بفاصله۱۲ساعت خورده میشه(هربار۴تا)
حالا دیگه نیازنیست که تکرارکنی،چون خونریزی داشتید.

سلام
یه سوال دیگه داشتم
کسی که قرص ال دی میخوره، و مرتب هر شب میخوره،حتی بعد دوماه، چجوری ممکنه که حامله بشه
چون همه جا نوشته درصد بارداری با قرص ال دی، ۹۱تا۹۹%هستش.
یعنی
میشه به این سوالم هم جواب بدین.
یعنی چه اتفاقاتی میفته که باوجود قرص ال دی مینویسن احتمال بارداری هست؟

بیتاجان دخترعزیزم
معمولا!هیچ جا وهیچ کس (درعرف)نمیگه۱۰۰% متخصص ترین جراحان که هیج درکارشان شکی نیست،هم نمیگن ۱۰۰%
منظورکاردرست انجام شده بقیه اش باخداست،(مثل اینکه یکی همه چیزو okکنه وبعدش هم بگه(انشاءالله)..توضیحات بیشترغیرازاینکه نگرانهاتونو زیادکنه ثمری نخواهدداشت.
شمانگران نباشید

سلام جناب پیراسته فر
زمانی ک ۱هفته بعد از قرص اورژانس ۲روز خونریزی اتفاق میفته آیا پریود باید طبق سیکل خودم تو تاریخ موعد رخ بده یا ۱ماه بعد از اون دو روز خونریزی که بر اثر قرص اورژانس اتفاق افتاد؟

سلام موناخانم
احتمال تقدم وتأخر(جلووعقب افتادن)بمدت یک هفته هست.

با سلام خدمت خانم دکتر گل
من روز ۱۰ و ۱۲ بعد از پریودی نزدیکی بدون جلوگیری داشتم ، چون قصد بارداری داشتم اما روز ۲۱ پریودی یک نزدیکی بدون جلوگیری داشتم ک قرص اچ دی خوردم دوتا اول و دوتا دوازده ساعت بعد ، حالا سوالم این هست اگر بارداری در روزهای ده و دوازده بعد از قاعدگی اتفاق افتاده باشد با خوردن قرص های اچ دی در نزدیکی روز ۲۱ امکان سقط وجود دارد? من ۳۱ خرداد روز اول قاعدگی ام بود یک هفته از خوردن قرص های اچ دی گذشته اما هنوز پریود نشدم،( امروز ۲۸ تیر )

سلام آناخانم
امکان سقط-نه

سلام آقای دکتر خسته نباشید
من بعد از ۲۲روز از رابطه بی بی چک گذاشتم منفی شد، ۱۲روز بعد از رابطه هم آزمایش بتام صفر شد
اما هنوز پریود نشدم
آیا احتمال بارداری هس؟

سلام موناخانم
احتمال بارداری نیست ولی برای بررسی مسائل دیگر
باایمیلم تماس بگیر
تاریخ پریود وفاصله خونریزی بعدارقرص تا پریود
واینکه آیاسابقه بی نظمی پریوددرماه های پیش راداشتید؟
پاسخ هاراایمیل کنید

با سلام مجدد خدمت خانم دکتر عزیز
 الان جواب ازمایش بتا رو گرفتم ۲۰۰ بود ، خانم دکتر خیلی برام حیاطی هست که بارداری من در کدام روز اتفاق افتاده   ، تاریخ آخرین قاعدگی من ۳۱ خرداد بود،و روز ده و دوازده بعداز پریودی نزدیکی بدون جلوگیری داشتم و روز ۲۱ بعد از قاعدگی که البته گفتم قرص اورژانسی اچ دی استفاده کردم ، همیشه سیکلم ۲۶ روزه بوده جز سری آخر پریودی که ۳۲ روز طول کشید(۳۱ خرداد) تا الان که ازمایش دادم.لطفا بگید احتمال باردار در کدام روز بیشتر بوده. آیا با خوردن قرص اورژانسی روز ۲۱ پریودی باز هم امکان بارداری وجود داشته?

سلام آنا
ارزیابی حاملگی از روی مقدار هورمون

 اگر مقدار هورمون HCGβ کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست.

اگرمقدار هورمون HCGβ بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار است.

اگر مقدار هورمون بین۱۰تا ۲۵ باشد احتمالش هست.

راهنمای سطوح HCG در طول بارداری

* ۳ هفته  LMP گذشته باشد :            ۵۰-۵             mIU/ml

 * ۴ هفته از  LMP گذشته باشد  :         ۴۲۶-۵           mIU/ml

 * ۵ هفته از  LMP گذشته باشد :          ۷۳۴۰-۱۸        mIU/ml

* ۶ هفته از  LMP گذشته باشد  :          ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰   mIU/ml

 * ۸-۷ هفته از  LMP گذشته باشد  :       ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰  mIU/ml

* ۱۲-۹ هفته از  LMP گذشته باشد  :       ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml

* ۱۶-۱۳ هفته از  LMP گذشته باشد  :      ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml

*  ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد  :      ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰    mIU/ml

*  ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد  :      ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰    mIU/ml

*منظور از LMP اولین روز آخرین پریود است.

نکته: هورمون hCG شش (۶)روز بعد از تخمک گذاری  در خون مادر   و ۲هفته روز بعد از تخمک گذاری  در ادرار مادر (بی بی چک )  دیده می شود

تا وقتی میزان بتا ۳ رقمی هست، سونوگرافی ضرورتی ندارد ،بلکه میتواندموجب نگرانیتان بشود

 ساک بارداری  در صورتی دیده می شودکه میزان بتا بالای ۱۰۰۰  باشد . پس با بتای ۲۵۰ باردارنیستید

اگر میزان بتا ۱۵۰۰ شد و ساک بارداری در سونو (واژینال ) مشاهده نشد ،جای نگرانی نیست . زیر ۲۰۰۰ ساک قابل مشاهده نیست

*منظور از LMP اولین روز ازآخرین قاعدگی است.

سلام وقت بخیر ببخشید من قبلا پیام داده بودم نامزدم در روز ۱۲ ام پریودش دستش ب پیشابم خورد و فقط در حد ی لحظه دست ب واژنش زد بعد ۴ ساعت بعد ی لونژیل ۱٫۵ خورد ۶ روز بعد از اون اتفاق (رابطه ک نمیشه گف…)در حد ۲ روز خونریزی ب اندازه نصف حجم پریود داشت ب طور خلاصه بخام بگم ماه قبل ۲۴ ام پریود شد ۶ ام همین ماه اوت اتفاق افتاد و ۱۲ ام ۲ روز خونریزی داشت الان ک ۲۹ هست هنوز پریود نشده لازمه بگم ک در ماه قبل ۳۴ یا ۳۵ روز بوده پریودش و تو این چند ماه اخیر دوره ها خیلی نامنظم بوده اما معمولا بالای ۳۰ روز…ما ۱۲ روز بعد اون رابطه بتا دادیم منفی شد و ۲۲ روز بعدش هم بیبی چک منفی بود…الان سوالم اینه ک ما اگه الان بتا بدیم قطعیه جوابش آیا؟و اینک تا چن روز دیگه اگه عقب بیفته پریودش جای نگرانی نیس؟ممنون میشم اگه جواب بدین بهمون ک تکلیفمون رو بفهمیم

سلام شروین خانم عزیز
“پیشاب “اسپرمی ندارد که تامنجربه حاملگی شو!
برای هربارداری۲۰میلیون اسپرم لازمه
واما
احتمال اینکه “کیست”ویاپولیپ داشته باشیسدبعیدنیست

سلام ،خسته نباشید
من بعد از رابطه ۵ساعت بعدش قرص لونژیل ۱و نیم مصرف کردم یک هفته بعد لک دیدم بعد از حدود ۱۰ روز دچار خشکی واژن شدم ک بی سابقه بوده و دیگه پریود هم نشدم ،این خشکی ب چه علتیه؟آیا بخاطر این خشکیه ک پریود نشدم هنوز ؟
با سپاس ازینکه دلسوزانه کمک میکنید واقن دعاگوتون هستم..

سلام مهتاخانم
خشکی واین میتونه بعلت مصرف بعضی ازداروها(فیبرومی واندومتریوز)باشه
کاهش سطح استروژن نیزمیتونه باشه
داروی (لوبریکاتورهای واژینال )میتواند کمک کندبه بهبود
بهتراست به پزشک مراجعه کنید

سلام دکترجان؛ممنون میشم سوال من را پاسخ دهید بسیار ضروریه؛بنده بطور متناوب دو ماه پریود نشدم سونوگرافی رفتم هیچ مشکلی دیده نشدخداروشکر و همچیزم سالم بود و اولین بار بود که اینچنین شدم اما با دکترنشورت کردم کفان میتوتی واسه تنظیم پریودی ام قرص یاز بخورم منم در ماه ۳ شروع کردم به خوردن و تقریبا نصف قرص ها که خوردم شروع شده به لکه بینی و بعدم هونریزیم طوری زیاد بود که قرص خوردنم تاثیری نداشت و مابقی قرص ها رو نخوردم؛و دقیقا طبق زمان های قبلی ام مثلا روز ۱۹ ام ماه پریود شدم و تا ۷ روز بعدش ادامه پیدا کرد.من دو روز بعد با همسرم رابطه جنسی بطور کامل داشتیم و آب منی بطور کامل تخلیه شد در واژنم؛اما من همان شب ۱ دونه قرص یاز مصرف کردم؛(در زمان پریودیم بخاطر شرایط خونریزی شدیدم هیچی قرصی نخوردم؛چون روش پیشگیریمون همیشه کاندوم بود و مایل به خوردن قرص نبودم فقط بخاطر تنظیم پریودیم بود که اونم ناقص خوردم )فردای آنروز مجددا رابطه جنسی محافظت نشده داشتیم و تخلیه کامل منی در واژن؛و من طبق روال قرص یاز مصرف کردم همان شب؛با این وجود اگر قرص ها رو ادامه بدم به خوردن امکان بارداری برایم نیست؟خواهشا توضیح دهید؟چرا که ما قصد بچه دارشدن داریم اما بک آزمایش ژنتیک رفتیم تقریبا دوماه بعد نتیجه اش میاد و اینکه دکترم از قبل بهمون گفت احتمال اینکه مشکل دار باشه بچه بسیار زیاده(چون من یکسال پیش یک سقط داشتم؛بدلیل مشکل اتفاقی هیدرو…در ۴ماه و نیم )بنظرتون احتمال بارداری برایمان هست تو این رابطه با مصرف این قرص و اینجوری؟و اگر بارداری صورت بگیرد مصرف این قرص تاثیری نگذارد بر روی جنین چون من میخام تا ۲۳ روزش یاز بخورم،خیلی نگرانیم.
باتشکر از شما

اگرجنین شکل گرفته باشه مصرف قرص ،خطرچندانی ندارد واما این ترکیبات شیمایی باآن قدرت وقوت -برای دیگراندامهانیزمیتوانداثرگزارباشذ

اصلاح میکنم دکتر ژنتیک گفتن که احتمال اینکه بچه مسکل دار باشد بسیار بسیار پایین است چرا که ما هر دو سالم بودیم و اون اتفاق هم گفتن اتفاقی است؛اما بازم یک آزمایش ازما گرفتن که ۲ ماه بعد مشخص میشه نتیجه اگر اینمدت من باردار باشم و بعد نتیجه بیاد مشکلی ایجاد نمیشه؟

سلام وقت بخیر
من ۱۲ روز وسپس ۲۶روز بعد نزدیکی بتا دادم جفتش صفر شد !
نزدیک ۱۰ روزه پریودم عقب افتاده ک سابقه نداشته و آزمایش بتای دوم رو بعد تاخیر در پریود دادم!
من فقط روز نزدیکی یک لونژیل ۱و نیم خوردم ،لک دیدم و دیگه پریود نشدم اصلا و نشونه هاشم اصلا ندارم، ضمنا سونوهم داده بودم و میدونم کیست ۳ندارم
امروز ی ماما معاینم کرد و گف دهانه اصن باز نشده ،اگ تا چن روز دیگ پریود نشدی بیا دوباره بررسی کنم !آخرین پریود من ۲۴خرداد بوده
خاستم بپرسم چن درصد احتمال بارداری هس؟

سلام
پیشاپیش اگه سوالم تکراریه معذرت میخوام اما نتونستم همه کامنتارو بخونم
من یک رابطه مشکوک با همسرم داشتم و دقیق متوجه نشدم اما احتمال میدم مقدار کمی منی با واژنم تماس پیدا کرده باشه
حدود ۱۸ ساعت بعد ۴ قرص ال دی مصرف کردم اما برای دور دوم که ۱۲ ساعت بعد میشه فراموش کردم و یکساعت و نیم با تاخیر یعنی ۱۳.۵ ساعت بعد ۴ قرص ال دی دیگه مصرف کردم
خواستم بدونم این تاخیر یک ساعت و نیمه میتونه اثر دارو از بین ببره
و در این مواقع که دچار فراموشی میشیم چند ساعت تاخیر طبیعیه؟
ممنون ازتون.

سلام حوری خانم
بله یک ساعت ونیم میتونه موجب کاهش اثرات قرص بشه

سلام
من با شوهرم در روز ۶ پریودم یعنی دقیقا اتمام ان رابطه جنسی بدون دخول داشتم و منی هم به من برخوردی نداشت اما از ترس ۴ قرص الی دی بلافاصله و ۱۲ ساعت بعد ۲ قرص ال دی رو خوردم یعنی دو تا کمتر خوردم. ۶ روز بعد پریود شدم ولی از آن موقع تا به حال که دوماه می گذرد پریود نشدم و درد زیر شکم دارم و ترشحاتم زیاد شده … بی بی چک دوبار استفاده کردم منفی بوده…… حالا به نظر شما چرا پریود نمیشم ؟ ایا باردارم؟

اینو رو هم اضافه کنم که نامنظمی در پریودم وجود دارد و حتی شده دو ماه هم پریود نشم

ببخشید ایا پریودی بعد از قرص اورژانسی میتونه دلیل بر عدم بارداری باشه؟

سلام مینوخانم
پریود بعداز رابطه جنسی ویا بعداز اورژانسی دلیل براینه که اندومتری وفولیکول به اندازه لازم نبوده ودیواره رحم فروریخته،امکان بارداری برای رحم فراهم نشده
واما آن بی نظمی میتونه از کیست ویاپولیپ رحم باشه
تذکر :این یک احتمال است،امیدوارم موجبات ناراحتیتوفراهم نکرده باشم که اگرهم تأییدشود”نظریه ام” درمانشان مشکل آفرین نیست

ممنون از پاسختون
میشه تو این مشکل هم یاریم کنید.
من تو این ماه احساس پری و یه مقدار شکمم بزرگ شده و درد زیر شکم دارم سینه هامم حس پری دارن و تکرر ادرارم گرفتم…. با این علائم نگران داشتن تومور رو دارم….. و دوره های قبلم بوده که دو سه ماهی یه بار پریود شدم و البته فقط این ماه هست که این علائم رو پیدا کردم.

سلام
هستم
نگران نباشید
باایمیلم تماس بگیرید

سلام
ببخشید من سوالی داشتم که نیاز به راهنماییتون دارم ممنون میشم ا نگرانی درم بیارید. من به روش اورژانسی از بارداری پیشگیری کردم منتها به جای هشت قرص من ۶ قرص ال دی استفاده کردم. و بعدش هم پریود شدم وبی از پریودی بعدی اثلا خبری نیست. حالا سوالم اینجاست روش غلط من مانع بارداری شده که پریود شدم ؟؟؟

سلام شکوفه خانم
تعریف کردنت هم بی شباهت به قرص خوردنت نیست!هر۲تاناقص
خب می گفتی:چندساعت بعداز رابطه،قرص خوردی و چندروزبعدازقرص خوردن خوئنریزی داشتی؟
وپریودهای قبلیت کی بوده واینکه نامنظم بودن؟

سلام مجدد
من بلافاصله بعد از رابطه ای که داشتم چهار قرص ال دی و دوازده ساعت بعدش دو تا خوردم (چون به شدت حالم بد شد نتونستم دوتای دیگه رو بخورم). یه هفته بعد پریود شدم به مدت ۶ روز وبی الان از پریود بعدیم ۱۵ روز می گذره یعنی ۴۵ روز از آخرین پریود. پریودهامم بی نظمی دارن اما در حدی چند روز نه اینقد.

سلام خانم احدی
چرامتوجه نمیشید!؟
پرسیدم :چندروز ؟عددبده ..نه اینکه دوباره بگید(نه۱۵ روز.درحدچندروز)!
میتونید به پزشکان وسایتهای دیگه مراجعه کنید که اینطوری اتلف وقت نشه وشماهم زودتر به جواب برسید!

مینو هستم….. ببخشید چطور با ایمیلتون تماس بگیرم؟

سلام
اینطور!pirastehfar2@yahoo.com

سلام مجدد ممکنه منو هم یاری کنید.

من دقیقا یک روز بعد از اتمام پریودم رابطه داشتم و دقیقا بعد از یک ساعت ۴ قرص ال دی خوردم و دوازده ساعت بعد ۲ قرص ال دی. بعد از ۷ روز پریود شدم به مدت ۶ روز. یعنی در یه ماه دوبار پریود شدم به فاصله هفت روز یه بار قبل از رابطه و یه بار هم بعد از خوردن قرص ها . حالا ۴۵ روز از آخرین پریودم میگذزه یعنی ۱۵ روز تاخیر داشتم.

۱۸ ام موعد پریودم هست اما تا به الان پریود نشدم

در حد ۳ تا ۴ روز همیشه عقب میوفته

سلام.خسته نباشید
ببخشید من اولین باره که از قرص جلوگیری استفاده میکنم(یاز)
و از روز اول عادت استفاده کردم
ولی عادت من به جای ۷روز۱۱روز طول کشیده البته نه شدید(سابقه نداشتم)
میخواستم بدونم به خاطر این قرصاس یا دلیل دیگه ای داره…
ممنونم

سلام درسا خانم
بله قرصها نظم هورمونهارا بهم میزند وعوارضی هم دارد

سلام دکتر جان خسته نباشید…ببخشید آقای دکتر من چند سوال دارم
آیا یک هفته بعد از آمیزش و لقاح تست بتا ۲۰۰ می شود? و ساک حاملگی چند روز بعد از لقاح در سنو دیده میشود..و آخر اینکه اچ بی خونم ۹ و فریتین۳٫۵ هست،برای بارداری مشکلی نیست?
ممنون از اینهمه صبوری در پاسخگویی

سلام آناخانم عزیز
اولاً دعامیکنم بزودی نی نی سالم وخوشگل خدا روزیت کنه
واما جواب همه سؤالاتت را دراین لینک بگیریدhttp://www.pirastefar.ir/?p=10626
این لینک هم میتونه کمکت کنهhttp://www.pirastefar.ir/?p=9213

سلام دکترخسته نباشین ماهمیشه جلوگیری طبیعی میکنیم ولی الان شش روز ازوقت پریودم گذشته خیلی نگرانم ک نکنه بارداربشم دیشب یه قرص ال دی خوردم حالت تهوع گرفته بودم بیبی چک کردم منفی بود دکترکمکم کن

سلام بهارخانم
چی شده؟
یک دانه ال دی حوردی؟!!
باایمیلم تماس بگیرید

با سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیارم قرار دادید.سپاس

سلام دکتر جون کمکم کن تو رو خدا بچه اولم یکسالو نیمشه بچه دومم چهار ماهشه
اصلا پریود نمیشم الانم سنو دادم منفی بوده جوابش ولی میترسم حامله باشم
سوزن هم زدم ک پریود بشم ولی متاسفانه در حد دو قطر ه بود و قط شد الان نمیدونم چیکار کنم میترسم دو باره حامله بشم ایا قرصی چیزی هست بخورم و پریود بشم بخدا هردو بچم سزارین بوده از شددت کمر درد نمیتونم تکون بخورم تو رو خدا کمکم کن تورو حصرت عباس کمکم کن

ساراخانم عزیز سلام
حتماً می دونیدکه شما مبتلا به “آمنوره ثانویه”هستید
معمولاًقرصهای دراین موردرا بایدبانظرپزشک خورد
ماهم امیدواریم که بارداری اتفاق نیفتد
برای اطلاعات بیشترازعلل وعوارض آمنوره به این لینک مراجعه نماییدhttp://www.pirastefar.ir/?p=10201

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


(function( timeout ) {
setTimeout(
function() {
var notice = document.getElementById(“cptch_time_limit_notice_70”);
if ( notice )
notice.style.display = “block”;
},
timeout
);
})(۱۲۰۰۰۰);
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
هفت
 − 

 = 

.hide-if-no-js {
display: none !important;
}

برای اطلاع از به روز رسانی ایمیل خود را وارد کنید .

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و
ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ
فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttp://niniban.com/fa/forms/1

سلام و
ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ
فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttp://niniban.com/fa/forms/1

سلام و
ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ
فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttp://niniban.com/fa/forms/1

سلام و
ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ
فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttp://niniban.com/fa/forms/1

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده
کنید

https://ninisoal.com/
9

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *